Denník N

Lajčák by mal v prezidentských voľbách najväčšie šance, Mistrík by porazil Rašiho aj Danka

Prieskum favorizuje v druhom kole Lajčáka, ten však kandidatúru ešte nepotvrdil.

Najväčšie šance v prezidentských voľbách má minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (Smer). Ak by sa proti nemu v druhom kole postavil vedec Robert Mistrík, ktorý kandiduje ako nezávislý s podporou SaS a Spolu, Lajčák by zvíťazil s pomerne jasným náskokom.

Opozičný kandidát Mistrík má šancu uspieť, ak by sa v druhom kole prezidentských volieb stretol s podpredsedom vlády Richardom Rašim (Smer) alebo so šéfom SNS a predsedom parlamentu Andrejom Dankom.

Ukazuje to prieskum agentúry Focus, ktorá ho robila na objednávku relácie Na telo TV Markíza od 7. do 14. novembra tohto roka.

Agentúra Focus sa pýtala 1012 respondentov, komu by z jednotlivých dvojíc kandidátov, na ktoré sa pýtala, v druhom kole prezidentských volieb dali hlas, ak by sa volieb zúčastnili. Otázka znela: „A teraz si predstavte, že by do druhého kola prezidentských volieb postúpila nasledujúca dvojica kandidátov. Koho z danej dvojice kandidátov by ste volili za prezidenta, ak by ste sa druhého kola volieb zúčastnili?“

Z prieskumu vyplýva, že jednoznačne najväčšie šance by mal Lajčák. Ak by Smer postavil ako prezidentského kandidáta Rašiho, veľké šance na úspech by nemal.

Sulík vraví, že Mistríkovi ešte nerobili veľkú publicitu

Lajčák, Raši ani Danko však doteraz svoju kandidatúru nepotvrdili. O Lajčákovi sa už dlhšie špekuluje ako o možnom kandidátovi Smeru, SNS svojho kandidáta stále nepredstavila.

Lajčák v šoubiznisovej relácii Smotánka na Markíze povedal, že si nechce rozmyslieť svoje rozhodnutie nekandidovať za prezidenta. Minister zahraničia však zároveň naznačil, že by rozhodnutie mohol

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie