Denník N

Pre tisíce ľudí, ktorí sedemnásty november neslávia

Námestie SNP v Bratislave v novembri 1989. Foto - TASR
Námestie SNP v Bratislave v novembri 1989. Foto – TASR

Propaganda zo školy a z rádia bola rýchlejšia ako všetko, čo som počula doma.

Autorka pracuje v Nadácii Zastavme korupciu a na Gymnáziu C. S. Lewisa

Keď štátny sviatok pripadne na sobotu, všimnú si ho len tí, ktorí ho naozaj slávia. Podľa prieskumu IVO z minulého roka vnímala pozitívne Nežnú revolúciu asi len polovica respondentov. V tejto krajine zrejme žijú tisíce ľudí, ktorí sedemnásty november neslávia. Majú na to rôzne dôvody. Napríklad niektorí neslávia pre výhody, ktoré čerpali z komunistického režimu alebo stále čerpajú z jeho reliktov.

Sú tu aj iné príbehy. Niektorí sa rozhodli uzavrieť do ulít svojich súkromných životov, lebo je to celkovo na nich veľa. Iní k tomu, aby zacítili význam a silu novembrových udalostí, proste nemajú prístup. Chýba im zážitok, pocit, ku ktorému by sa mohli vztiahnuť. Alebo ho majú, ale nie je príjemný. Niektorým pod vplyvom ťažkých osobných skúseností splynuli dva rôzne pojmy – demokracia a raný kapitalizmus – do jedného neprehľadného celku.

Moja najsilnejšia spomienka z novembrového námestia roku 1989 nie je spojená s eufóriou, ale s hanbou a s pocitom poníženia. Postávali sme na okraji davu blízko sochy partizána, z celej sily skúšajúc sa zorientovať v pätnásťročných hlavách a telách.

Pristúpil ku mne mladý muž s nahrávacím zariadením,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

17. november

Komentáre

Teraz najčítanejšie