Denník N

7 dobrých správ: Vlasy si umýva octom a sódou, nakupuje potraviny bez obalov. Česká študentka neprodukuje takmer žiadny odpad

Ukážka kuchyne s nulovým odpadom. Foto – Petra Slezáková
Ukážka kuchyne s nulovým odpadom. Foto – Petra Slezáková

Z austrálskeho bezdomovca je hrdina, novembrový zber jahôd pri Piešťanoch využili na pomoc chorým a študenti medicíny dostali nový ultrazvuk. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.  

1. Iránky pustili na futbalový zápas

Iránskou revolúciou v roku 1979 sa postavenie žien v spoločnosti výrazne zmenilo. Okrem toho, že si odvtedy musia zahaľovať vlasy, im tiež zakázali prístup na vrcholové športové zápasy.

Medzinárodná futbalová federácia FIFA v posledných rokoch rokovala s Iránom o zrušení zákazu. Minulý mesiac sa tak približne stovka žien zúčastnila na priateľskom zápase ich krajiny s Bolíviou. Avšak vláda krátko nato znova zaviedla obmedzený prístup žien na športové stretnutia.

Stovky žien sa však podľa BBC minulý týždeň objavili na štadióne na zápase medzi Persepolisom a japonským tímom Kašima. A hoci sa finále Ázijskej ligy majstrov skončilo výhrou pre Japoncov, prítomnosť Iránok sa považuje za možný koniec vyše 35-ročného vylúčenia žien zo športových stretnutí v islamskej republike.

Hnutie iránskych žien zvané Otvorené štadióny, ktoré sa snaží ukončiť diskrimináciu a vedie kampaň za prístup žien v Iráne na športové zápasy, odovzdala FIFA petíciu s viac než 200-tisíc podpismi. „Zrušiť toto vylúčenie je naším snom už desaťročia,“ povedal zástupca skupiny pre agentúru Reuters.

2. Z bezdomovca hrdina

V austrálskom meste Melbourne zaútočil minulý týždeň ozbrojený muž na ľudí v kaviarni a zabil pritom jej majiteľa a zranil dvoch hostí. Pri príchode policajtov na miesto sa pokúsil zaútočiť aj na nich, avšak čiastočne mu v tom zabránil bezdomovec, ktorý sa na útočníka rozbehol s nákupným košíkom.

„Hodil som vozík priamo naňho a trafil som ho,“ povedal Michael Rogers pre 7 News. „Avšak úplne som ho nedostal.“

V tom čase bol len pár metrov od horiaceho auta s plynovými fľašami, ktoré útočník zapálil na rušnej ulici v centre mesta. Zábery z Rogersovho úsilia sa rýchlo rozšírili na internete, kde ho väčšina ľudí označila za hrdinu.

Donna Stolzenbergová, ktorá vedie charitu pre bezdomovcov, spustila pre Rogersa zbierku s cieľom pomôcť mu dostať sa späť na vlastné nohy. „Ako človek si to zaslúži,“ povedala Stolzenbergová pre agentúru Reuters.

Do zbierky sa za krátky čas zapojilo vyše tritisíc ľudí, ktorí mu venovali takmer 100-tisíc austrálskych dolárov (približne 70-tisíc eur). Stolzenbergová tiež uviedla, že Rogersovi pomôžu nájsť ubytovanie aj mu zabezpečia psychologickú pomoc na vyrovnanie sa s nepríjemným zážitkom.

3. Francúzska vláda pomôže chudobným s výmenou starých áut

Francúzska vláda zdvojnásobí príspevok pre motoristov s nízkymi príjmami, ktorí si chcú vymeniť svoje staré autá za novšie. Vláda premiéra Édouarda Philippa vyčlení na program s cieľom zlepšiť ovzdušie 500 miliónov eur, pričom motorista dostane na výmenu svojho starého auta za nové 4-tisíc eur.

Podľa denníka Le Figaro chce vláda takto zmierniť protesty vyvolané rastom daní z palív. Francúzska vláda tiež informovala, že napriek plánovaným blokádam a demonštráciám proti tomuto zvýšeniu neustúpi z kritizovaného rastu dane z palív, ku ktorému má dôjsť od budúceho roka.

Vláda chce podľa AFP zvýšiť aj špeciálny príspevok chudobným rodinám, ktoré vykurujú naftovými ohrievačmi.

Ilustračné foto – TASR

4. Žije takmer bez odpadkov

Česká študentka Helena Škrdlíková sa snaží žiť tak, aby po sebe zanechávala minimum odpadkov. Vo svojom byte v Olomouci neperie bežnými čistiacimi prostriedkami, ale používa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie