V Egypte objavili mačacie múmie a po prvý raz aj múmie chrobákov skarabeov

Telá domácich miláčikov a voľne žijúcich zvierat mumifikovali v starovekom Egypte aj preto, aby mali mŕtvi ľudia v posmrtnom živote spoločnosť, respektíve ochranu.
V známom archeologickom nálezisku Sakkára, ktoré slúžilo ako nekropola (pohrebisko) dôležitého staroegyptského mesta Mennoferu, archeológovia objavili sedem dosiaľ neznámych hrobiek z niekoľkých období staroegyptských dejín.
Všetky artefakty objavili v priebehu ostatných šiestich mesiacov.
Štyri hrobky sú datované do Starej ríše do 3. tisícročia pred Kr., tri ďalšie vznikli v Novej ríši v 2. tisícročí pred Kr. a o tisíc rokov neskôr sa použili na ukladanie múmií posvätných zvierat.
Archeológovia našli desiatky mumifikovaných mačiek, asi sto sošiek mačiek a bronzovú sošku egyptskej bohyne mačiek Bastet.
Našli aj mumifikovaných skarabeov
Objavili aj súbor mumifikovaných egyptských posvätných chrobákov skarabeov. Ide o vôbec prvé objavené mumifikované skarabey v dejinách egyptskej archeológie.
„Mumifikovaný skarabeus je niečo naozaj jedinečné. Ide naozaj o vzácnosť,“ cituje denník Guardian Mustafu Vazírího z egyptského úradu na ochranu a dokumentáciu pamiatok.