Denník N

Športový newsfilter: Biatlonistkám Fialkovým zakázali reprezentovať. Kto tu je dobrý a kto zlý?

Paulína Fialková. Foto - tasr
Paulína Fialková. Foto – tasr

1. Fialkové nemôžu reprezentovať, 2. perfektná Hapalova premiéra, 3. Orbánovo značkovanie územia, status týždňa, foto týždňa, citát týždňa, absurdita týždňa a očakávané udalosti.

1. Fialkové nemôžu reprezentovať

Problémy s podpisom nemá tieto dni len Pavol Rusko, ale aj polovica slovenskej ženskej biatlonovej reprezentácie.

Sestry Paulína a Ivona Fialkové stále nepodpísali zmluvu so Slovenským zväzom biatlonu. Podpísali ju všetky zvyšné reprezentantky aj reprezentanti, medzi nimi aj Anastasia Kuzminová.

Zväz dokonca vyhlásil, že kým Fialkové zmluvu nepodpíšu, majú zakázané reprezentovať. Napriek tomu ich predbežne prihlásil na prvé preteky sezóny v slovinskej Pokljuke. „Stále totiž očakávame posun vo veci,“ povedal pre denník Šport prezident zväzu Tomáš Fusko.

Načo im zmluva je? V dokumente sa upravujú vzájomné vzťahy medzi reprezentantmi a národným zväzom. Národný zväz ako jediný môže športovcov prihlásiť na preteky Svetového pohára. A to je jeho najsilnejšia vyjednávacia páka.

Prečo stále nepodpísali? Fialkové zahmlievajú a všetko nechávajú na svojich právnikov. Problematických bodov je však v zmluve hneď niekoľko:

  1. Trvanie zmluvy. Nepodpisuje sa na rok ako doteraz, ale na štyri roky dopredu. Zväz sa týmto krokom zrejme chce vyhnúť každoročnému rituálnemu tancovaniu okolo podpisov, poučený situáciou v lyžiarskej asociácii. Fialkové nemôžu tušiť, akého sponzora sa im podarí zohnať o rok či dva a ako bude treba prispôsobiť reprezentačnú zmluvu.
  2. Nepáči sa im ani to, že nemajú zo zmluvy garantované zakomponovanie ich kompletného tímu na všetkých pretekoch.

Naopak, problémom nie je miesto na kombinéze, ktorej časť musia športovci prenechať zväzu a jeho sponzorom.

Paulína Fialková uverejnila na facebooku dva statusy, z ktorých vyplýva, že sestry neplánujú reprezentovať inú krajinu, ako sa svojho času vyhrážal zjazdár Adam Žampa. Tiež vyvrátila „dezinformácie“ o tom, že by mali problém reprezentovať zväzových sponzorov bez nároku na odmenu.

Nevyvrátila však špekulácie o spornom trvaní zmluvy a účasti ich tímu na všetkých pretekoch.

Fialkových sa zastal aj ich zamestnávateľ VŠC Dukla Banská Bystrica, ktorý tvrdí, že zväz sa správa „neseriózne“.

Kto je dobrý a kto zlý? Nevieme. Obe strany sa zatiaľ vyjadrujú pomerne diplomaticky a neodkrývajú skutočné dôvody svojho sporu.

Zo sporov, ktoré v minulosti riešili Žampovci, Zuzulovci či Vlhovci s lyžiarskou asociáciou, vieme, že úplnú pravdu nikdy nemá ani jedna strana. U verejnosti to však vždy jednoznačne vyhrali reprezentanti, ktorým zväz „hádzal polená pod nohy“. Stačí si prečítať diskusiu na facebooku Paulíny Fialkovej a zistíte, že tento naratív pretrváva.

Na to, aby sme mohli pochopiť motivácie oboch strán a možné trecie plochy, skúsme si vysvetliť, ako funguje vzťah medzi biatlonovým zväzom, Duklou Banská Bystrica a sestrami Fialkovými:

  • Slovenský zväz biatlonu (SZB) je organizácia, ktorá

    Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Paulína Fialková

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie