Denník N

V škole som chýbala najmenej zo všetkých, pretože môj otec bol lekár

Foto - Flickr.com/Serve Our Willing Warriors
Foto – Flickr.com/Serve Our Willing Warriors

Môj otec pediater mal niektoré zásady, ktoré sa mi ako dieťaťu nepáčili, no ako matka ich šírim ďalej.

Píše Lisa Kanareková, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Počas základnej a strednej školy som závidela kamarátom, ktorí mohli ostať doma zababušení v teplej a mäkkej posteli, keď sa zotavovali z nádchy, z vírusu alebo zo „zápalu švindľov“ pred písomkou. Ja som sedela v chladnej školskej lavici na tvrdej stoličke a trpela.

Ako dcéra pediatra, ktorý dokázal mňa i mojich súrodencov vyliečiť z večera do rána, som vynechávala vyučovanie len zriedkavo. Ocenila som to až neskôr, keď som mala vlastné deti a bola som schopná na nich použiť to, čo ma otec naučil.

1. Každému vlastný pohár

Ordinácia môjho otca bola často preplnená rodinami, ktorých členovia si odovzdávali nádchu, kašeľ či chrípku tým, že všetci pili z rovnakého pohára. Otec toho od nás nevyžadoval veľa, no o zákaze spoločného pohára sa u nás nediskutovalo. Rovnakú radu dával aj rodičom svojich pacientov. „Isté baktérie na vás nemusia mať vplyv, no môžu ohroziť ostatných,“ zvykol im vravieť. Niektorí ho počúvli hneď, iní jeho odporúčanie ignorovali a onedlho boli spolu s deťmi nastúpení pred jeho ambulanciou.

Majúc na mysli otcovo pravidlo, dala som svojim dvom batoľatám na pitie dva rôznofarebné hrnčeky, aby sme sa vyhli zmätkom. Synovia naďalej neváhali požičať svoje knižky alebo hračky kamarátom, no pochopili, že deliť sa o pohár je za čiarou. Preto nebývali často chorí, a ak náhodou prechladli alebo dostali črevnú chrípku, nikdy nie v rovnakom čase.

2. Nech si jedia, čo chcú

Otec nikdy nebol zástancom nútenia detí do jedla. Nepoznali sme ani vyhrážky typu „kým to nedoješ, nepohneš sa od stola“. Mama jednoducho porozkladala jedlo na stôl, my sme sa sami obslúžili a zjedli sme, čo sme chceli. Keď sa znepokojení rodičia môjmu otcovi sťažovali na vyberavé deti, poradil im, aby do každého

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Teraz najčítanejšie