Denník N

Valihora: Ako je možné, že Bratislava nemá dôstojné kultúrne centrum?

Koncert skupiny Collegium musicum v PKO na jar 2009. Foto - Miro Hudák
Koncert skupiny Collegium musicum v PKO na jar 2009. Foto – Miro Hudák

Nemám potrebu ani peniaze na to, aby som si kupoval alebo postavil nejaký vlastný priestor. Ide o to, že v hlavnom meste kedysi bol a dnes chýba, hoci ho všetci potrebujeme, tvrdí hudobník a riaditeľ One Day Jazz festivalu.

Päť večerov v štyroch mestách a dokopy desať koncertov. To je program jesenného One Day Jazz festivalu. Začal sa v nedeľu v košickej Fuge koncertom tria Andrej Šeban, Robert Balzar a Martin Valihora, ktoré sa v pondelok presunulo do klubu Blue Note v Novom Meste nad Váhom. Okrem nich sa ešte na budúci týždeň v Žiline a v Bratislave predstavia Richard Bona, Kurt Rosenwinkel, Omer Avital Quantar, Seamus Blake and The French Connection a Oskar Rózsa Partnership Unlimited.

Hlavnou témou pre riaditeľa akcie však nie je program, ani oslava desiateho výročia.

Prečo to nejde

„Hlavné mesto Slovenska nemá jednu dôstojnú platformu na prezentáciu umenia na naozajstnej úrovni. Performance center alebo Bratislavské kultúrne centrum. Máme divadlá, ale to sú divadlá, sú pod istým manažmentom, občas je možnosť byť ich súčasťou s obmedzenou kapacitou a často s nájomným, ktoré bežný promotér nezvládne,“ hovorí Martin Valihora.

„Ako je to možné? To je úplný nonsens. Dúfam, že to nepociťujem len ja. Je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie