Denník N

Dankov spolužiak z práva má problém, ktorý vystraší aj ďalších jemu podobných

Spolužiaci z práva - štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček a predseda SNS Andrej Danko. Foto - TASR, N - Tomáš Benedikovič
Spolužiaci z práva – štátny tajomník ministerstva dopravy Peter Ďurček a predseda SNS Andrej Danko. Foto – TASR, N – Tomáš Benedikovič

Žitňanskej protischránkový zákon začína znervózňovať aj vysokopostavené biele kone.

Juraj Bugala a Peter Ďurček patria k tým advokátom, ktorí si k právnickej praxi pridali aj normálne podnikanie a aj politickú kariéru.

Obaja patrili k blízkym spolupracovníkom skalického podnikateľa Ivana Kmotríka, asistovali mu v jeho energetike, ale napríklad aj pri výstavbe štadióna.

Obaja sa do politiky dostali ako nominanti SNS. Bugala je podpredseda Úradu pre verejné obstarávanie (oficiálne nezávislý). Bývalý spolužiak Andreja Danka z práva JUDr. Ďurček je zasa štátny tajomník na ministerstve dopravy.

Ako podnikatelia (oficiálne) vlastnia podiel v servisnej firme bratislavských vodární. Problém je, že tomu takmer nikto neverí, ľudia točiaci sa v biznise a bratislavskej politike vidia vo vodárňach skôr Ivana Kmotríka. Fakticky teda hovoria, že Bugala a Ďurček sú len Kmotríkove biele kone.

Redaktor SME Adam Valček preto oslovil žilinský súd, ktorý spravuje takzvaný register partnerov verejného sektora. Ide o zoznam vlastníkov firiem, ktorý spravuje žilinský okresný súd z poverenia Žitňanskej protischránkového zákona.

Do tohto zoznamu píšu svojich vlastníkov povinne všetky firmy, ktoré majú akýkoľvek obchod so štátom alebo s nejakou verejnou inštitúciou. Môžu pritom aj klamať, a viaceré to aj zjavne robia. Podnet na bratislavskú vodárenskú preto môže byť precedens, ktorý ukáže, či to je aj beztrestné.

Žilinský sudca Jaroslav Macek zjavne nepristúpil k Valčekovmu podnetu alibisticky. Na utorkovom pojednávaní ešte

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie