Denník N

Vysvetlili, prečo majú vombaty hranatú stolicu

Vombat. Autor – Rob & Juels/Flickr/Wikimedia/cc
Vombat. Autor – Rob & Juels/Flickr/Wikimedia/cc

Vombaty vylučujú ako jediné zvieratá na svete stolicu v tvare kociek. Fyzika tohto procesu môže nájsť využitie v medicíne alebo stavebníctve.

Vombat medveďovitý je veľký bylinožravý cicavec s telom dlhým približne jeden meter. Zviera váži okolo tridsať kilogramov a obýva lesy mierneho pásma v Austrálii a Tasmánii.

Ide o jediné zviera na svete, ktoré produkuje výkaly v tvare kocky.

Uvedený tvar poskytuje vombatom výhodu – ak sa ich výkaly voľne nekotúľajú terénom, môžu ich využiť na komunikáciu.

Keďže majú tieto zvieratá pomerne slabý zrak, spoliehajú sa na čuch. Skladanie výkalov na kôpku im poskytuje vhodný nástroj, ako zvýšiť dosah komunikácie.

Ako vombaty dokážu tvoriť výkaly v tvare kocky, zostávalo až donedávna biologickou aj fyzikálnou záhadou. Prečo? Ak chcete z ľubovoľného materiálu vytvoriť kocku, musíte ho buď do tohto tvaru stlačiť, alebo nastriekať do formy a nechať stuhnúť.

No vombaty to dokážu iba s využitím konečníka.

Objasniť túto záhadu sa rozhodla Patricia Yangová, ktorá na technologickom inštitúte v Georgii skúma hydrodynamiku kvapalín (krv, moč a natrávená potrava) v telách živočíchov. Túto nedeľu prezentovala s tromi ďalšími kolegami na zasadnutí Americkej fyzikálnej spoločnosti zistenia, ktoré z fyzikálneho hľadiska objasňujú schopnosť vombatov vylučovať kocky.

Tajomstvo elasticity

„Prvá vec, ktorá ma na tomto výskume lákala, bola, že som sa s ničím takým čudným v biológii nestretla. Bola to záhada. Na začiatku som ani neverila, že je to pravda. Vygooglila som si to a uvidela som množstvo trusu v tvare kociek, no bola som skeptická,“ vysvetlila Yangová pre phys.org. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Príroda

Veda

Teraz najčítanejšie