Denník N

Extrémne pôdne sucho zasiahlo až 5,5 percenta Slovenska, minulý rok sme také problémy nemali

Čo sa týka pôdneho sucha, ešte na začiatku septembra bola situácia pomerne priaznivá, no v priebehu jesene sa zhoršovala. Záber je z Kysúc z konca augusta. Ilustračné foto - TASR
Čo sa týka pôdneho sucha, ešte na začiatku septembra bola situácia pomerne priaznivá, no v priebehu jesene sa zhoršovala. Záber je z Kysúc z konca augusta. Ilustračné foto – TASR

Z neúplných dát, ktoré majú klimatológovia zatiaľ k dispozícii, to vyzerá tak, že tento rok bude na Slovensku teplejší a na niektorých miestach aj suchší, ako je dlhodobý priemer.

Tento rok bol na Slovensku mimoriadne teplý – apríl bol o päť stupňov Celzia teplejší ako dlhodobý priemer a máj zhruba o tri stupne.

Vysoké teploty pokračovali aj v ďalších mesiacoch a nadpriemerné hodnoty dosahovali tiež v septembri a októbri, ktoré boli asi dva stupne nad dlhodobým priemerom z rokov 1981 až 2010.

Z globálneho hľadiska bol tohtoročný október druhým najteplejším októbrom v dejinách meraní a tento rok sa dostane do päťky najteplejších rokov od počiatku meraní v roku 1880.

Nízke hladiny riek

Nie je však iba teplo a na vybraných lokalitách je aj poriadne sucho. Nedávno sme písali, že niektoré rieky v Európe vykazujú rekordne nízke hladiny. Napríklad v Kolíne nad Rýnom mal 23. októbra Rýn hĺbku iba 67 centimetrov, hoci bežne je to viac ako tri metre.

Pre extrémne sucho a nízku hladinu rieky Moravy v lete obmedzili plavbu po Baťovom kanáli. Mimoriadne nízka hladina Dunaja spôsobovala v lete veľké problémy v lodnej doprave v susednom Maďarsku.

Keďže sú vyššie teploty, v zime menej sneží, takže pôdu na jar nezavlažuje toľko topiaceho sa snehu, ktorý v zime nenapadol alebo sa neudržal. Výsledkom je, že pôda je suchšia a vzduch sa rýchlejšie prehrieva. Z toho dôvodu prichádza čoskoro po zime leto, vysvetlil v minulosti pre Denník N klimatológ Milan Lapin z UK.

Odborník dodal, že pre vyššie teploty sa voda z pôdy rýchlejšie vyparuje, takže sa vo väčšej miere vysušuje. Mení sa aj charakter zrážok: „Zatiaľ čo v minulosti padali zrážky často pomaly a dlho, takže sa vsiakli do pôdy, v ostatných desaťročiach stúpa podiel prehánok a lejakov. Voda z nich rýchlo odtečie a toľko už nevsiakne do pôdy,“ hovorí klimatológ Lapin.

Rýn pri meste Oberwesel. Foto – TASR/AP

Jeseň je najsuchšia na juhozápadnom Slovensku

Najviac sucho je túto jeseň na juhozápadnom Slovensku. „Najhoršia situácia bola na začiatku novembra, keď bolo extrémne sucho až na piatich staniciach. Najdlhšie obdobie s extrémnym suchom bolo v Kuchyni na Záhorí, kde toto sucho trvalo nepretržite od 26. októbra do 14. novembra,“ vysvetlil pre Denník N klimatológ Maroš Turňa zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ). 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická zmena

Príroda

Veda

Teraz najčítanejšie