Denník N

Nepohodlná pravda o Saudskej Arábii

Ilustrácia - Vizár
Ilustrácia – Vizár

Dôležitejší ako akékoľvek sankcie by bol verejný i súkromný tlak na saudskoarabského korunného princa, ktorý by mal ukončiť vojnu v Jemene a neprehlbovať konfrontáciu s Iránom.

Vo svojom dokumente Nepohodlná pravda z roku 2006 zdôrazňoval bývalý americký viceprezident Al Gore riziká globálneho otepľovania. To, čo robilo túto pravdu nepohodlnou, bol fakt, že úsilie, aby sme sa vyhli katastrofickej klimatickej zmene, si vyžaduje, aby ľudia žili inak a aby sa aj vzdali toho, čo milujú.

Niečo ako reformátor

Už takmer dva mesiace všetci žijeme s jednou inou nepohodlnou pravdou. Tá sa týka saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorý zmizol po tom, čo vstúpil do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule.

Tohto novinára zavraždili ľudia s úzkymi vzťahmi k saudskoarabskej vláde a k de facto vládcovi krajiny, korunnému princovi Mohammadovi Bin Salmanovi, známemu ako MBS. Celé týždne oficiálneho saudskoarabského popierania len posilnili verziu, že vraždu zvažoval a nakoniec odobril niekto z vedenia monarchie. Priame angažmán MBS sa síce na sto percent nepotvrdilo, ale väčšina pozorovateľov Saudskej Arábie o tom nepochybuje. V tejto krajine totiž nevládne systém, ktorý toleruje nejaké odchýlky.

To, čo robí spomínanú pravdu nepohodlnou, je strategický význam Saudskej Arábie. Toto kráľovstvo stále ťaží viac ako desatinu svetovej ropy. Saudská Arábia je tiež najvplyvnejšou sunitskou krajinou, ktorá má v moslimskom svete nezastupiteľnú úlohu, pretože je strážcom najposvätnejších miest islamu. A taktiež je kľúčová pre každého, kto chce konfrontáciu s Iránom.

Navyše, napriek všetkým svojim chybám je korunný princ niečo ako reformátor, ktorý rozumie, že sa jeho krajina musí otvoriť a diverzifikovať nielen preto, aby sa jej darilo, ale tiež, aby kráľovská rodina prežila. Doma je dosť populárny, zvlášť medzi mladšími obyvateľmi, ktorí tvoria väčšiu časť tamojšej populácie.

Prečkať búrku

Problémom je, že mladý a impulzívny princ má tiež množstvo chýb. Okrem jeho úlohy pri vražde novinára je to tiež fakt, že bezhlavo nariadil saudskoarabský útok na Jemen, ktorý spustil strategickú a humanitárnu katastrofu. Taktiež nechal uniesť libanonského premiéra, urobil, čo mohol, aby oslabil Katar, zatkol bohatých Saudskoarabov, ktorí odmietli podporiť konsolidáciu jeho moci, vyostril vzťahy s Kanadou a poslal do väzenia politických aktivistov vrátane žien usilujúcich sa o väčšie práva.

Vládna stratégia, ktorá má za cieľ zjemniť medzinárodnú reakciu na vraždu, je jasná: prikrčiť sa a prečkať búrku. MBS a jeho najbližší okruh počítajú s tým, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie