Francúzi otočili s Lotyšmi z 0:2 na 3:2 po sn. a podmienili zostup Rakúska

O zostupujúcom z A-skupiny hokejových MS rozhodla mikrotabuľka troch tímov s 5 bodmi. Najhoršiu bilanciu v nej malo Rakúsko, ktoré sa tak lúči s elitou.

A-skupina

Lotyšsko – Francúzsko 2:3 psn (1:0, 1:0, 0:2 – 0:0, 0:1)

Góly: 12. Daugavinš (Darzinš), 23. Galvinš (Darzinš, Daugavinš) – 49. S. Da Costa (Fleury), 56. Treille (Hecquefeuille, Huet), rozh. sam. nájazd Desrosiers. Rozhodcovia: Mayer (USA), Rönn (Fín.) – Suominen (Fín.), Lhotský (ČR), vylúčení: 3:3 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 15.167 divákov.

Lotyšsko: Masalskis – Sotnieks, Galvinš, K. Redlihs, Jass, Širokovs, Cibulskis, Andersons – Daugavinš, Džerinš, Darzinš – M. Redlihs, Sprukts, Bukarts – Indrašis, Berzinš, Cipulis – Saulietis, Abols, Skvorcovs

Francúzsko: Huet – Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeuille, Janil, Chakiachvili, Dieude-Fauvel – Y. Treille, Meunier, Desrosiers – Fleury, Roussel, S. Da Costa – Bertrand, Raux, S. Treille – Claireaux, Guttig, T. Da Costa

V rozhodujúcom súboji o udržanie sa v elitnej kategórii MS zvíťazili hokejisti Francúzska nad Lotyšskom 3:2 po samostatných nájazdoch.

Obaja aktéri utorňajšieho zápasu pražskej A-skupiny sa vďaka tomuto výsledku zachránili a „čierny Peter“ zostal v rukách čakajúcich Rakúšanov, ktorí spolu s posledným tímom B-skupiny Slovinskom opúšťajú elitnú kategóriu. V nej ich na MS 2016 v Rusku nahradia Maďarsko a Kazachstan.

Francúzi vstupovali do existenčného súboja z posledného miesta v A-skupine. Povinnosť im velila zdolať pobaltského súpera aspoň za dva body, aby neopustili na rok elitnú kategóriu, Lotyšom stačil na záchranu bod. V hre bola aj možnosť, že sa napokon zachránia obaja – víťazstvom Francúzska v predĺžení alebo nájazdoch, ktoré by poslalo o kategóriu nižšie Rakúšanov zúfalo čakajúcich na svoj osud.

Nádeje Francúzov naštrbil v 12. minúte Daugavinš, ktorý v presilovke zblízka prekonal presúvajúceho sa Hueta. V ďalšom priebehu úvodného dejstva boli Francúzi strelecky aktívnejší, ale na vyloženú šancu si museli počkať až do záverečných sekúnd, keď Roussel trafil bočnú žŕdku.

V 23. minúte Lotyši využili ďalšiu početnú výhodu, vylúčenie Fleuryho potrestal strelou od modrej Galvinš a nad Francúzmi sa začalo zmrákať. Lotyši boli vysokoefektívni, na dva góly im stačili iba tri strely, ich jalovému súperovi stál v ceste buď skvelý Masalskis alebo vlastná zbrklosť, ktorú zo seba nestriasli ani v troch po sebe idúcich presilovkách v druhej tretine.

Až v 49. minúte zbavil kúzla lotyšského brankára S. Da Costa, ktorý dorazil do siete strelu Fleuryho odrazenú od hornej žŕdky. Nádeje Francúzov razom ožili a v 56. minúte S. Treille udržal Francúzov v hre. Deväť sekúnd pred koncom mohol dokonať obrat Francúzov Desrosiers, ale v nájazde trafil len do hrude Masalskisa.

V predĺžení mal rozhodnutie na hokejke S. Da Costa, ale trafil len hornú žrď. V rozstrele potrebovali Francúzi uspieť, čo sa im premenením všetkých troch nájazdov aj podarilo.