Denník N

Prípad Andrej Danko je výzva pre univerzity: Tituly dávajte už len za kvalitu

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Ak chceme hľadať podhubie, ktoré umožnilo získanie akademického titulu, tak by sme nemali zabúdať na to, čo umožnilo takéto pohodlné získanie titulu JUDr.

Autor je profesorom Právnickej fakulty UPJŠ Košice,
poradcom prezidenta republiky

Nejeden magister práva (predtým promovaný právnik alebo absolvent práva) túži po titule JUDr. Hoci som sám nositeľom tohto titulu, po posledných udalostiach som za to, aby taký titul bol zrušený. Dnes už nemá žiadnu výpovednú hodnotu o kvalite jeho držiteľa. Napriek tomu pripomínam, že napríklad v rokoch prvej Československej republiky aj po roku 1945 sa nadobudnutie takého titulu oznamovalo verejne v najvýznamnejšom právnickom časopise tých čias, v Právnom obzore. Stať sa JUDr. v tom čase bola udalosť.

Mám aj vlastnú skúsenosť. V roku 1978 som nastúpil ako súdny čakateľ na Okresný súd Košice vidiek. Žiaden z kolegov nemal titul JUDr., hoci viacerí boli skvelí sudcovia. Mať doktorát a byť sudcom nemalo nič spoločné. Ani na krajskom súde neboli všetci doktormi, ba dalo by sa povedať, že viacerí, aj predsedovia senátov, nemali tento titul.

Zjednodušene povedané, doktormi práv sa to nehmýrilo v miere, ktorá sa rozvinula najmä po roku 1989. Inflácia titulov začala byť a je dodnes neúnosná. Súčasne dochádza k ich devalvácii. V právnickom časopise sa neoznamuje nič, ani získanie PhD. Museli by vydávať jedno mimoriadne číslo ročne venované len novým nositeľom titulu JUDr. Na okresnom súde však nie je zriedkavé, že všetci sudcovia sú doktormi práv, ale viacerí aj nositeľmi titulu PhD. Takáto záplava titulov bola a zostáva podozrivou. Zdá sa, že väčšina ich nositeľov chcela len titul, a keď zistili, že existujú aj iné, ľahšie spôsoby jeho získania než poctivo napísaná a obhájená rigorózna alebo dizertačná práca, tak nezaváhali.

Plagiát „Danko“ a jeho pozadie

Aj z týchto dôvodov (české príklady titulománie tiež „priťahujú“ pozornosť) nadobudnutie akademického titulu predsedom Národnej rady Andrejom Dankom otvorilo širokú diskusiu. Už nejde

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Andrej Danko

Teraz najčítanejšie