Denník N

Odmenili výstavu o trpkej histórii cukrovarov aj režiséra filmu o Válkovi (Ceny Tatra banky)

Ceny Nadácie Tatra banky sa udeľovali 23. raz. Foto - Peter Frolo
Ceny Nadácie Tatra banky sa udeľovali 23. raz. Foto – Peter Frolo

„Válkovi sa vyhýbame, obchádzame ho pre jeho politickú kariéru. Lenže on sa obísť nedá. Jeho dielo a dvadsať rokov v politike zásadne ovplyvnili slovenskú kultúru,“ hovoril divadelný režisér a filmár Patrik Lančarič na otázku, ako je možné, že nikto si doteraz na film o takej dôležitej postave slovenskej kultúry netrúfol.

On si trúfol a išiel na to poctivo. Oslovil viac ako štyridsať respondentov a divákov nepustil z kina dve hodiny, lebo bol presvedčený, že ak hovoriť o Válkovi, tak potom musí byť presný, a ak má byť presný, tak potom sa musí vyhnúť zjednodušovaniu.

Patrik Lančarič nie je sám, kto sa na slovenskej kultúrnej scéne nielen v uplynulom roku pustil do náročných úloh. Podobný prístup zvolila aj umelkyňa Ilona Németh, pátrajúca po dôsledkoch úpadku slovenských cukrovarov, novinár a fotograf Andrej Bán, ktorý je tridsať rokov na cestách, medzinárodne uznávaný tenorista Pavol Bršlík, herec martinského divadla Ján KožuchMaroš Schmidt s tímom odborníkov, ktorí pripravili prvú expozíciu slovenského dizajnu na pôde Slovenského múzea dizajnu.

Títo všetci sa v piatok večer stali laureátmi Hlavnej ceny Nadácie Tatra banky. Porota zložená z doterajších laureátov ocenila aj mladých tvorcov do 35 rokov – filmárku Martinu Buchelovú, herečku Barboru Andrešičovú, dizajnéra Ondreja Jóba, hudobníkov Katarziu a Jonatána Pastirčáka a fotografku Máriu Švarbovú. Cenu Mladý tvorca v kategórii literatúra sa porota rozhodla neudeliť.

Prvýkrát udelenú Cenu poroty získal Marek Adamov a kolektív Truc sphérique za rekonštrukciu Novej synagógy v Žiline.

Držitelia hlavnej ceny a špeciálnej ceny pre mladých autorov vzišli z nominácií, ktoré tvoria dobrý prehľad toho, čo kvalitné tento rok na Slovensku vzniklo vo filme, divadle, umení, dizajne, literatúre a hudbe, a pomyselne tak štartujú bilanciu tohto roka.

Laureáti Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2018

Hlavná cena

Miroslav Válek na fotografii vo filme Patrika Lančariča. Foto – Punkchart Films

Audiovizuálna tvorba, film, TV a rozhlas

Patrik Lančarič za réžiu filmu Válek

Básnik a politik Miroslav Válek (1927 – 1991) bol výraznou osobnosťou, ktorá v uplynulom storočí natoľko poznamenala slovenskú kultúru, že nevyrovnať sa s ňou by znamenalo ponechať bez reflexie jej nezanedbateľnú časť. Dodnes je považovaný za jednu z najrozporuplnejších postáv slovenského kultúrneho a spoločenského prostredia.

Patrik Lančarič sa prostredníctvom výpovedí desiatok osobností slovenskej kultúry, politiky i rodinných príslušníkov, spoločne s fotografiami, archívnymi zábermi a Válkovou poéziou, snaží pátrať po koreňoch týchto kontroverzií. Svojím dokumentom odpovedá na otázky, mnohé nastoľuje a kriticky nazerá na pohnuté časy. Medzi riadkami sa právom stáva obžalobou doby a obhajobou jedného človeka.

Ján Kožuch. Foto – Peter Frolo

Divadlo

Ján Kožuch za herecký výkon v hlavnej postave kráľa Leara v inscenácii Kráľ Lear,

Slovenské komorné divadlo Martin

Inscenácia Kráľ Lear v réžii Doda Gombára je obrazom doby, v ktorej „blázni vedú slepcov“, je tragédiou moci, ale predovšetkým tragédiou človeka. Lear, jedna z najvýraznejších

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie