Denník N

Športový newsfilter: KHL ponížila Širokého, Fialkovej boju sa nemožno čudovať

Zľava: Vladimír Weiss ml., Paulína Fialková, Juraj Široký st.
Zľava: Vladimír Weiss ml., Paulína Fialková, Juraj Široký st.

1. Biatlonová vojna pokračuje, 2. Weiss to Hapalovi uľahčil, 3. KHL ponížila Širokých, status týždňa, foto týždňa, citát týždňa, absurdita týždňa a očakávané udalosti.

1. Biatlonová vojna pokračuje

Paulína Fialková je 26-ročná biatlonistka, ktorá na olympiáde v Pjongčangu 2018 obsadila 5. miesto, v pretekoch Svetového pohára v Ťumeni bola krátko nato druhá. Všeobecne je považovaná za nástupkyňu Anastasie Kuzminovej.

Má však problém. Ona ani jej mladšia sestra Ivona nepodpísali zmluvu so Slovenským zväzom biatlonu, ktorý im za to zakázal reprezentovať. Prvé preteky sezóny sú začiatkom decembra.

Za posledný týždeň je v kauze nové to, že hlavná kontrolórka športu Alica Fisterová zväzu odporučila, aby zmluvu upravil, s vysvetlením, že nemá právo si jej podpísanie vynucovať. Fisterová sa môže obrátiť na ministerstvo školstva a to môže zväzu zrušiť dotáciu alebo odobrať status národného zväzu. Zväz vyzerá taký zaťatý, že je ochotný o to všetko prísť. Dokazuje to fakt, že žiada ospravedlnenie od Fialkovej právnych zástupcov, ktorí zverejnili Fisterovej stanovisko.

Sestry Paulína a Ivona Fialkové majú už viac ako týždeň zakázané reprezentovať, zmení sa to, ak zmluvu podpíšu. Najbližšie preteky sú začiatkom decembra.

Sporných bodov v zmluve bolo hneď niekoľko, no zostal jediný a ten najpodstatnejší: časť o osobnostných právach sestier, ktoré mal od nich prebrať zväz.

Disponovať osobnostnými právami v tomto prípade znamená, že zväz by mohol používať meno a podobizeň Fialkovej pri propagovaní zväzových partnerov.

O čom je kauza Fialkové vs. zväz:

Ak Fialkové zmluvu podpíšu, budú môcť mať len zväzových reklamných partnerov alebo takých, ktorých im zväz odsúhlasí. Problém je v tom, že Fialkové už dávnejšie majú partnerov, ktorí sú priamymi konkurentmi tých zväzových.

Matej Tóth, ktorý je rovnako ako sestry Fialkové zamestnancom VSČ Dukla Banská Bystrica, tvrdí, že má so Slovenským zväzom atletiky (SAZ) aj Slovenským olympijským výborom zmluvu postavenú tak, že kým nie je na oficiálnych akciách, môže prezentovať svojich vlastných partnerov.

„Takú zmluvu by som nepodpísal. Našťastie, vedenie SAZ si uvedomuje, že naše marketingové práva majú len počas reprezentačných akcií a mimo nich nás žiadnym spôsobom neobmedzuje v marketingových aktivitách. Snažil som sa vypočuť aj vedenie SZB, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Paulína Fialková

Športový newsfilter

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie