Denník N

Duleba: Toto už nie je hybridná vojna, Rusi v Azovskom mori demonštrujú silu

Alexander Duleba. Foto N – Martina Koník
Alexander Duleba. Foto N – Martina Koník

So šéfom Spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandrom Dulebom sme sa rozprávali o napätí medzi Ruskom a Ukrajinou v Azovskom mori a možnom vyhlásení vojnového stavu na Ukrajine.

Ruské jednotky specnaz zaútočili v nedeľu v Azovskom mori na ukrajinské námorné sily, zranili im námorníkov a zajali ich lode. Čo sa vlastne stalo? 

Ťažko to rozsúdiť, jedna strana obviňuje druhú. Ukrajinci obviňujú Rusov, pretože im normálne dopredu oznámili prechod svojich lodí z Odesy do Mariupola. Rusi tvrdia, že takúto informáciu nedostali. Ukrajinci údajne ešte čakali na nejaký súhlas, a keď nedostali žiadnu odpoveď, vydali sa ďalej. Rusi sa rozhodli nasadiť silu. To je technická stránka konfliktu, kto koho informoval. Druhá vec je, že sme v priestore, kde sa porušuje medzinárodné právo, a zrejme tu došlo k novej vojenskej agresii.

Presunul sa bojový front aj na Azovské more?

Môžeme to tak povedať. Napätie v Azovskom mori trvá už dlhšie a zrejme to súvisí s tým, že v posledných mesiacoch

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ smatana@... je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie