Denník N

Kultúra namiesto uhlia

Panoráma Duisburgu. Foto Bertram Nudelbach - Flickr
Panoráma Duisburgu. Foto Bertram Nudelbach – Flickr

Nemecké Porúrie hľadá novú tvár.

Autor je spisovateľ

Po čase som znova pricestoval do Porúria. Onedlho sa tam chystá koniec epochy. Po vyše stopäťdesiatich rokoch sa v regióne definitívne končí ťažba uhlia. Kým u nás sa tradičné baníctvo, škodlivé pre životné prostredie aj ekonomiku, z politických dôvodov naďalej umelo udržuje pri živote, tam sa rozhodli pre radikálny krok. Aj tak bude stáť odstraňovanie následkov stámilióny eur ročne.

V husto obývanej oblasti žije viac ľudí ako na Slovensku. Človek putuje a ani nevie, či už prešiel z jedného mesta do druhého. Rozsiahle industriálne zóny sa pretvárajú a hľadajú novú identitu i budúcnosť. Jednu z hlavných ciest obnovy ponúka kultúra. Duisburg patrí k metropolám, ktoré zmeny postihli najťažšie.

Pozvali ma na festival Platzhirsch, ktorého názov je takmer nepreložiteľný. Ide o postoj vzdoru, o boj o miesto pod slnkom, súboj o verejný priestor. Organizátori si ambiciózne podujatie presadili napriek obavám úradov. Od katastrofálnej Love Parade v roku 2010, keď v meste zahynulo 21 ľudí a vyše 500 utrpelo zranenia, vládne na mestskom úrade, pochopiteľne, strach z hudby aj davov. Aj preto bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie