Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ruské lode útočia na ukrajinské, z ruskej firmy prišiel aj útok na web Denníka N

Foto – AP
Foto – AP

Rusko tentoraz už oficiálne napadlo Ukrajinu, no Petra Pellegriniho znepokojili správy z Kyjeva. Počítačmi z ruskej firmy sa ktosi pokúšal dostať do systému Denníka N. Všetko nasvedčuje tomu, že proruskí populisti získajú ešte väčší vplyv na Slovensko.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Rusko opäť napadlo Ukrajinu, tentoraz oficiálne

Tisícpäťsto kilometrov východne od Bratislavy sa v nedeľu večer odohral incident, ktorý pripomenul, čo sa tým myslí, keď sa píše a hovorí o ruskej hrozbe. V Azovskom mori zaútočilo ruské námorníctvo na ukrajinské lode. Tri z nich zajali, troch ukrajinských námorníkov zranili streľbou.

Po incidente podpísal ukrajinský prezident vojnový stav, zasadla špeciálna komisia NATO, EÚ vyzvala Moskvu, aby uvoľnila vodnú cestu. Slovensko odsúdilo ruskú agresiu prostredníctvom ministerstva zahraničia a prezidenta republiky.

Drobný útok s veľkým cieľom. Incident sa odohral na malom kúsku mora, ktoré oddeľuje polostrov Krym od ruskej pevniny. Je to presne to miesto, kde Rusi tento rok slávnostne otvorili takzvaný Kerčský most. Ilegálne, keďže podľa medzinárodného práva vedie ponad výsostné vody Ukrajiny. Podľa rusko-ukrajinskej dohody z roku 2003 majú mať lode oboch krajín v oblasti voľnú plavbu, takže okrem medzinárodného práva Moskva porušila aj dvojstrannú dohodu.

Znalci ruskej stratégie, akými sú Edward Lucas alebo Alexander Duleba, v ruskom útoku vidia širší zámer zablokovať prístup k dôležitým ukrajinským prístavom a tým pokračovať vo vyrábaní problémov na juhovýchode Ukrajiny.

Oficiálne je Slovensko na strane Ukrajiny. V krajine, akou je Slovensko, kde sa práve láme, či ísť do Ruska alebo na Západ, sa oplatí sledovať oficiálne aj neoficiálne reakcie. Naše ministerstvo zahraničia Rusko vyzvalo na rešpektovanie medzinárodného práva. Za normálnych okolností by takéto vyhlásenie malo byť samozrejmosťou, v našej situácii sme ho mohli prijať s tichým výdychom. Prezident Andrej Kiska označil ruský útok za neakceptovateľný a Moskve pripomenul, že Slovensko neuznáva nelegálnu anexiu Krymu.

Pellegriniho bezpohlavná diplomacia. V porovnaní s tým vyznieva reakcia premiéra Petra Pellegriniho ako od šikanovaného. Premiér napísal, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Konflikt na Ukrajine

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Komentáre

Teraz najčítanejšie