Denník N

Najnovší ruský útok proti Ukrajine je varovaním pre Západ

Ruský tanker blokuje dopravu pod Kerčským mostom. Ten spája Krym s ruskou pevninou. Foto - TASR/AP
Ruský tanker blokuje dopravu pod Kerčským mostom. Ten spája Krym s ruskou pevninou. Foto – TASR/AP

Rusi urobia niekoľko krokov vpred a počkajú na reakciu. Ak žiadna nepríde, vykročia ďalej. Ak príde, počkajú, kým opadnú emócie, a – vykročia ďalej.

V sobotu večer tri malé ukrajinské vojenské lode opustili ukrajinský prístav Odesa a vyplávali smerom k ukrajinskému prístavu Mariupol. Na svojej ceste museli prejsť cez Kerčský prieliv, úzky pruh vody, ktorý oddeľuje Rusmi okupovaný Krymský polostrov od ruskej pevniny. Ukrajinské lode mali právo tadiaľto plávať, napokon podobná skupina lodí sa tadiaľto plavila len pred mesiacom a dohoda z roku 2003 garantuje právo plavby týmito vodami tak Rusom, ako aj Ukrajincom. Lenže tentokrát v rámci starostlivo pripravenej provokácie začali ruské lode na ukrajinské plavidlá strieľať a potom ich spolu s 23 členmi posádky zajali.

V istom zmysle tieto udalosti nie sú žiadnym prekvapením. Hoci pre mnohých je pohodlné na to zabudnúť, vojna medzi Ruskom a Ukrajinou sa stále neskončila. Jediným prekvapením je načasovanie: prečo práve teraz?

Možno na to neexistuje žiadny zvláštny dôvod. V poslednom čase, presnejšie odkedy Rusi postavili Kerčský most prepájajúci vlastné územie s anektovaným, sa vo vodách okolo Krymu odohralo viacero incidentov. Možno teda ide len o opakujúcu sa ruskú pripomienku, že s touto nelegálnou okupáciou neskončí. Útok na ukrajinské námorníctvo taktiež dobre zapadá do rozsiahlejšieho regionálneho projektu: Rusko sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie