Denník N

Letmo o 17. novembri

Len tak letmo o pár novembrových udalostiach na Slovensku.

Víkend atraktívneho divadla vo Zvolene je festival, ktorý existuje už tridsať rokov a za ten čas predstavil divákom nielen divadelnú špičku Slovenska a Česka, ale aj skvelé koncerty, výstavy či besedy s výnimočnými ľuďmi z oblasti kultúry, vedy a politiky. Tento festival vždy reflektoval spoločenské pohyby na Slovensku, a ak sa nám to zdá samozrejmé, nie je to samozrejmé.

Andrej Bán je fotograf silných životných situácií. Fotil ľudí v núdzi, pohyboval sa vo vojnových konfliktoch a z každej jeho fotografie vyžaruje jasný postoj. Najnovšie je aj spisovateľom – napísal skvelú knihu Slon na Zemplíne, ktorá sa číta ako napínavý absurdný román, pretože naša vlasť je nekonečný generátor tragikomickej absurdity. Zachytiť ju sa zdá ľahké, no nie je to ľahké.

Vydavateľstvo Absynt, ktoré vydalo horeuvedenú knihu, sa už etablovalo ako značka, ktorá prináša silné diela žánru non-fiction z celého sveta. Bánova kniha je tuším prvé obzretie sa Absyntu na Slovensko. Zdá sa, že preraziť vydávaním dokumentárnych kníh uprostred inej konkurencie je prosté, no nie je to prosté.

Na záver nielen letmo, ale aj strmo do vzduchu. V kinách hrajú nemecký film Balón, nakrútený podľa skutočnej udalosti, film o túžbe za slobodou, ktorá privedie dve mladé rodiny k tomu, aby si postavili balón a aj so svojimi malými deťmi ním preleteli hranicu Nemeckej demokratickej republiky, ohradenú ostnatým drôtom, ktorú lemujú míny a telá zabitých, ktorým sa z komunistického blaha ujsť nepodarilo. Od začiatku do konca v kine ani nedýchate, a keď sa vám na konci nederú do očí slzy, tak ste cynik, studený ako žaba. Tento film by mali vidieť tí, čo smútia za socializmom, za režimom, ktorý strieľal vlastné deti na hraniciach. Totalita bola jasným zlom, ale také jasné všetkým to bohužiaľ nie je.

Čo spája toto moje letmé poletovanie? 17. november 1989. Bez tohto dňa by nenastal koniec režimu, v ktorom by podobné vydavateľstvo, kniha ani film nevznikli, a ak náhodou áno, ako zvolenský festival, isto by prežívali len veľmi ťažko.

Viem, že dnes niet prečo jasať, ale takisto viem, že aj keď žijem v divnej dobe a občas na ňu nadávam, je isté, že posledných dvadsaťdeväť rokov bolo v histórii Slovenska aj tak najlepších. Nedám si ich zobrať.

17. november

Teraz najčítanejšie