Denník N

Newsfilter: Kto má kam, uteká od Fica ako Kažimír

Miroslav Lajčák a Peter Kažimír. Foto – TASR
Miroslav Lajčák a Peter Kažimír. Foto – TASR

Zo straníka Kažimíra bude formálne nezávislý guvernér NBS. Profesionalita odchádzajúcich smerákov vynikne najmä v porovnaní so zvyškom strany. SNS zničila za mlčania zvyšku koalície zahraničnopolitický konsenzus.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Čudná dohoda, žiadna nezávislosť

Za normálnych okolností by informácia o výmene na poste guvernéra Národnej banky Slovenska vyvolala rozruch len v úzkej skupine ekonómov a ekonomických novinárov. Oznámenie Jozefa Makúcha, že NBS bude viesť len do konca februára, však tento okruh presahuje.

Tajomstvá odchodu. Nejde len o to, že Makúch, ktorý sa stal ako jediný človek guvernérom aj na druhé funkčné obdobie, končí predčasne, ide aj o kontext, v ktorom to robí. Napríklad ešte v septembri naznačil, že by bolo lepšie zvoliť nového guvernéra ešte pred parlamentnými voľbami, čo zdôvodnil obavou, aby sa NBS nedostala do politických sporov.

Dôležitou okolnosťou je aj to, že o tento post prejavil záujem súčasný minister financií Peter Kažimír. V júli, keď sa o tom začalo písať, sa ešte vykrúcal, ale po Makúchovom oznámení už otvorene priznal, že kandidovať bude.

S tým súvisí otázka, kto Kažimíra – ak sa stane guvernérom – nahradí na čele rezortu financií. Zatiaľ sa objavili len dve možné mená: predseda finančného výboru parlamentu Ladislav Kamenický, ktorý je členom vedenia Smeru, a bývalý šéf finančnej správy František Imrecze.

A je tu aj druhá záhada, a to, že z tlačovej správy NBS sme sa nedozvedeli ani len oficiálny dôvod Makúchovho rozhodnutia.

Nezávislosť len na papieri. Najjednoduchším vysvetlením preto je, že sme svedkami plnenia dávnejšej dohody, ktorej cieľom bolo, aby sa Peter Kažimír, ktorý mal v minulosti ešte vyššie, európske ambície, dostal „aspoň“ do guvernérskeho kresla. A aby sa tam dostal, kým je čas, teda kým je tu parlament, ktorý by bol ochotný zvoliť podpredsedu vládnej strany do funkcie, ktorú normálne obsadzujú osobnosti bez straníckej príslušnosti.

Samozrejme, ešte je tu prezident, ktorý sa rozhodnutím parlamentu riadiť nemusí, ale Kažimír v NBS bude pre Andreja Kisku zrejme oveľa menší problém ako smerácki poslanci, ktorých NR SR zvolila za kandidátov na ústavných sudcov.

To, že sme sa popri tom dozvedeli, ako je to s nezávislosťou končiaceho guvernéra, je dôležité minimálne z toho dôvodu, že formálne nezávislú funkciu minimálne v tomto ohľade nevykonáva spôsobom, ktorý by zniesol označenie nezávislý.  

Možno ešte dôležitejšia bude otázka, ako to bude za Kažimíra. Vo funkcii guvernéra NBS sme človeka, ktorý prichádza z vlády a nejakej strany, ešte nemali. Národná banka síce už nemá také právomoci ako v čase pred prijatím eura, ale stále je dôležitou kontrolnou inštitúciou, ktorá napríklad dohliada na finančný trh a takisto ho ovplyvňuje.

Zároveň môže byť vďaka odbornému zázemiu veľmi dobrým oponentom tých vlád, ktoré majú napríklad tendenciu sľubovať a míňať viac, ako by mohli, ale aj (oveľa menej častých) vlád, ktoré z ideologických dôvodov škrtajú, aj keď by to mohlo škodiť. Ak sa Kažimír stane guvernérom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie