Denník N

Novinári Denníka N vybrali najlepšie knihy, ktoré v roku 2018 čítali

Ľudia z redakcie Denníka N vybrali knihy, ktoré ich tento rok najviac zaujali.

Denisa Ballová, reportérka

Åsne Seierstad: Dve sestry
Toto meno je už zárukou kvalitného čítania. Kniha Dve sestry je opäť dôkazom, že Seierstad vynikajúco pracuje so zdrojmi a dokáže rozpovedať príbeh natoľko pútavo, že na 500-stranovú knihu postačí víkend. Je to výborné čítanie o Sýrii, radikalizácii, terorizme, islame aj demokracii, a samozrejme o rodine.

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny
Jej knihy sú o bežných situáciách, obyčajných ľuďoch, vzťahoch, kde sa namiesto diskusií búcha dverami. Jej štýl je svojský, pre mnohých možno jednoduchý, ale práve tam sa skrýva jej zámer písať výstižne (a perfektne). S knihou Nejlepší pro všechny napísala Soukupová aj verziu pre deti s názvom Kdo zabil Snížka. Vhodný darček pre viacerých členov rodiny.

Hanya Yanagihara: Malý život
Málo sa o nej u nás popísalo, hoci české vydavateľstvo Odeon to ani nepotrebovalo, keďže pôvodný náklad sa vlani rýchlo vypredal. Britský Guardian tento román označil za perfektnú kroniku našej doby, pretože je o priateľstve, drogách, cestovaní, New Yorku, o úzkosti aj detstve, ktoré nás snáď najviac formuje. Hoci sa jeho dej ťažko opisuje, atmosféru vynikajúco vystihuje skladba Cold song od Klausa Nomiho. Pretože podobne ako pri čítaní románu Malý život, tak aj pri počúvaní tohto umelca čas zamrzne, hoci všade naokolo beží zúrivo ďalej. Pre mňa kniha posledných rokov.


Alexander Balogh, reportér

Knihu Josefa Jedličku České typy a jiné eseje, autora, ktorý je stále v tieni svojich priateľov Škvoreckého, Havla či Zábranu, tvoria texty písané v 70. a 80. rokoch pre Slobodnú Európu. Jeho relácia sa volala Časové a nadčasové, a opätovne sa presviedčam, že ten vtedajší názov vôbec nebol domýšľavý. Častou témou pri hľadaní definície typického hrdinu je aj poukazovanie na význam aktivít ľudí „na okraji“, ktorí sú svojimi úspechmi či neúspechmi dôležitým kompasom pre oficiálnu kultúru.

„Ďakujem za dôveru svojim voličom, viac však ďakujem za nedôveru tým, ktorí ma nevolili. Pokúsim sa ich nedôveru nesklamať,“ oznamuje v Knihe Tutáč jej autor S. d. Ch. alias Miloslav Vojtíšek. Všestranný umelec, dramatik, skladateľ, textár, líder kapely Ruce naší Dory a v tomto prípade „večne budúci minister kultúry“ sa tentoraz predstavil svojráznymi zápiskami. „Kapitalizmus nemôže za vaše posrané životy – odkázal som ľavičiarom“, „Zapísať grilovanie na zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva“ či „Namiesto poopravenia včera Nárožného omylom popravili. A potom sa povie, že slovičkárenie…“


Andrej Bán, reportér

Ivan Krastev: Čo príde po Európe? 
Timothy Snyder: Cesta do neslobody
Artur Domoslawski: Vylúčení

Všetky tri knihy majú spoločnú naliehavosť tematiky a reflektovanie výziev, pred ktorými dnes stojí slobodný svet, presvedčivou a zároveň pre široký okruh čitateľov prístupnou formou.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie