Denník N

Iránsky režim sa môže zrútiť. Čo však príde po ňom?

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Ak chceme, aby uspel ten „druhý“ Irán, mali by sme podľa toho plánovať a mali by sme sa na to pripravovať už teraz.

Už viac ako tri týždne platí voči Iránu nový sankčný režim a ešte dlho bude trvať, kým sa skončí. Americký minister zahraničia Mike Pompeo totiž predstavil zoznam dvanástich položiek, ktoré musí Irán splniť, aby sa tak stalo. Nachádza sa medzi nimi napríklad trvalé ukončenie podpory pre revolučné skupiny v zahraničí i trvalé ukončenie jadrového programu.

Lenže podľa svojej vlastnej definície je Islamská republika Irán revolučným režimom, ktorý je oddaným vývozcom svojej formy radikálneho islamu. A je tiež teokraciou, ktorá na udržanie podpory využíva nacionalizmus. Inými slovami, Irán tieto podmienky tak skoro nesplní.

Málo premýšľame

Namiesto ústupkov sa iránske vedenie pripravilo na ďalší úder proti už aj tak slabej ekonomike. Irán čakajú skutočne ťažké časy. Už dnes firmy zatvárajú, nezamestnanosť rastie a rastú aj ceny nerastných surovín. Niektorí si myslia, že vláda je dostatočne silná, aby prežila, zvlášť keď má naďalej možnosť obchodovať s Čínou, Indiou či s Ruskom. Ale niektorí ľudia z Trumpovej administratívy v skutočnosti neskrývajú svoju nádej, že režim padne.

Možno majú pravdu. Anarchistické protesty bez vodcov – ženy, ktoré si dávajú dole šatky, štrajkujúci vodiči kamiónov – trvajú už šesť mesiacov a môžu sa rozšíriť. Takmer pred rokom prepukli v desiatkach miest protesty proti vysokým cenám a korupcii a tiež na podporu sekulárneho štátu. Irán už revolúciu zažil a to sa môže zopakovať. Otázka znie, čo potom?

Na to sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie