Denník N

Američana zabil najizolovanejší kmeň planéty, podľa vedcov by sme z neho nemali robiť ľudské safari

Sentinelčan, ktorý strieľa šíp na helikoptéru v roku 2004. Zdroj - Survival
Sentinelčan, ktorý strieľa šíp na helikoptéru v roku 2004. Zdroj – Survival

Odborníci hovoria, že lepšie bude nechať ich na pokoji.

Odhaduje sa, že ich kmeň tvorí iba 80 až 100 jedincov. Obývajú ostrov veľký asi ako Manhattan (60 štvorcových kilometrov). Na rozdiel od iných domorodých kmeňov žijúcich na Andamanských ostrovoch sa vyhýbajú kontaktu s cudzincami – a možno aj vďaka tomu prežili.

Organizácia Survival, ktorá sa venuje ohrozeným domorodým kmeňom na planéte, ich označuje za najizolovanejší kmeň na svete.

O Sentinelčanoch sa začalo hovoriť po minulotýždňovom incidente, keď zabili amerického misionára, ktorý im chcel „ukázať Ježiša“. Dvadsaťsedemročný John Allen Chau porušil zákazy a opakovane sa priplavil na ostrov, čo ho napokon stálo život.

Príbeh sa však nekončí. Polícia v Indii, pod ktorú spadá tento ostrov, teraz zvažuje, či sa pokúsi vyzdvihnúť telo Američana z ostrova. Misionára pravdepodobne samotní domorodci pochovali do piesku.

Polícia svoje kroky konzultuje s antropológmi, psychológmi a inými odborníkmi. Jej šéf to nazval „najväčšou výzvou v živote“.

Antropológovia však hovoria, že by mali na telo Chaa zabudnúť, rovnako aj na samotných Sentinelčanov. Kontakt so západnou civilizáciou by pre nich mohol byť fatálny.

„Riziko smrteľnej epidémie chrípky, osýpok či inej choroby je reálne a zvyšuje sa s každým kontaktom,“ povedal vo vyhlásení riaditeľ Survival Stephen Corry s tým, že pokus by bol „extrémne nebezpečný“.

Ostrov Severný Sentinel je veľký asi ako Manhattan. Foto – tasr/ap

Neznáme dejiny aj jazyk

Kto to vlastne sú Sentinelčania a ako sa im podarilo vyhnúť sa západnej civilizácii?

Tento kmeň je rovnako fascinujúci ako neznámy. Nepoznáme jeho dejiny, kultúru, jazyk, nevieme dokonca, ani ako nazývajú sami seba.

Neplatí však, ako napísali niektorí, že kmeň stále žije v kamennej dobe a nevyvíja sa. Podľa antropológov, ktorí ich skúmali,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie