Denník N

Muž, ktorý počul Gorilu, sa volá Holúbek. Ako to, že doteraz nevypovedal?

Peter Holúbek. Foto N - Tomáš Benedikovič
Peter Holúbek. Foto N – Tomáš Benedikovič

To, čo hovorí, chce počuť policajný vyšetrovateľ, aj prezident Kiska, no už 5 rokov sa vždy nájde niekto, kto mu nedovolí prehovoriť.

Kto je Peter Holúbek a ako to, že počul nahrávky

Bývalý agent SIS Peter Holúbek bol ten, kto si všimol, že do bytu, ktorý susedí s tým jeho na Vazovovej ulici, chodia zaujímaví ľudia – šéf Penty Jaroslav Haščák, minister hospodárstva Jirko Malchárek, šéfka FNM Anna Bubeníková. Upozornil na to nadriadených, cez Holúbekov byt nasadili odposluchy.

Je veľmi pravdepodobné, že to prebehlo takto: Holúbek pracoval na sekcii ekonomiky a približne každé tri dni počúval, čo sa v byte nahralo. Ak naozaj počul, že do bytu prišiel aj Robert Fico, musel zostať prekvapený. Ihneď to zrejme išiel povedať svojmu nadriadenému.

Je to prvý a kľúčový svedok, ktorý by vedel vypovedať, či to, čo je zverejnené na internete súhlasí s tým, čo ako pracovník SIS počul. Bolo by to prvýkrát potvrdené na úradnom papieri.

Čo všetko agent vie?

Holúbek sám hovorí, že by v kauze rád vypovedal.

Nevieme, čo sa dialo potom, ako si nahrávky pravdepodobne vypočul. Či neurobil nejaké kroky, aby zistil, či je ich obsah relevantný. Možno skúmal, či ku korupcii naozaj dochádza, možno má  nejaké dôkazy. Ak ho nevypočujeme, môžeme to len tušiť.

Je v rozpore s jednoduchou logikou nevypočuť svedka zločinu, na ktorom pracuje najväčší policajný tím, aký štát teraz má zriadený. Ale práve toto sa deje.

[poll id=“98″]

Kto tomu bráni?

V auguste 2010 vymenoval prezident Ivan Gašparovič do funkcie riaditeľa SIS Karola Mitríka, ktorý teraz kandiduje za šéfa Najvyššieho kontrolného úradu. Premiérka Iveta Radičová mu verila, čo možno už dnes ľutuje.

Na SIS prišla žiadosť z polície o zbavenie mlčanlivosti Holúbeka, aj riaditeľa SIS. Odpoveď? Zamietnuté.

Tvrdili, že nemôžu len tak hocikedy zbavovať mlčanlivosti agentov SIS, lebo potom vraj môžeme rozpustiť tajnú službu – hovoria vtedajší pamätníci z politiky.

Ani v takej kauze, ktorá hýbe spoločnosťou? Ani v takej.

Polícia sa po zmene na poste šéfa SIS a nástupe Jána Valka (Ficovi blízky človek) pokúsila o to isté znovu. SIS pod vedením Smeru, aj pod tlakom verejnosti tvrdí, že vyhovie. Pripravený je aj Andrej Kiska (musí súhlasiť so zbavením mlčanlivosti riaditeľa SIS), ale opäť je tu zádrhel – špeciálny prokurátor Kováčik (zvolený Smerom) berie návrh polície späť. Vraj nie je dôvod.

Pozrite si video, kde sa Baška (Smer) pokúša vysvetliť, prečo je v poriadku, že Holúbeka nevypočuli

Čo ukazuje, že Smer sa bojí, aby Holúbek vypovedal

Opozícia je konaním Kováčika pobúrená (keď to urobil Mitrík, nekričali) a žiada vypočuť Kováčika na mimoriadnom výbore. Ten sa neunúval, napísal len list a poslanci Smeru to zobrali na vedomie.

V parlamente majú väčšinu. Ak by naozaj chceli, aby Kováčik prišiel, stepoval by v parlamente už pol hodinu pred začiatkom výboru. Vedia totiž zmeniť zákony tak, že by nemusel byť vo funkcii do roku 2021, čo inak podľa teraz platného zákona, bude.

Slovensko

Teraz najčítanejšie