Po odpočúvacom škandále v Macedónsku odstúpila ministerka vnútra aj šéf tajnej služby

Macedónsky premiér nakoniec po afére ustúpil opozícii. Pár dní po krvavej akcii proti údajným teroristom v etnicky zmiešanom meste Kumanovo.
Macedónska tajná služba mala nezákonne odpočúvať vyše 20-tisíc ľudí. V dvojmiliónovej krajine tak prakticky išlo takmer o každého, kto sa „šuchne“ okolo najvyššej politiky. Politikov, novinárov, biznimenov či sudcov.
V záujme Macedónska
Macedónsky premiér Nikola Gruevski dlho odmietal priznať aféru. Na opozičného lídra, socialistu Zorana Zaeva, útočil, že ide o komplot proti nemu, navyše pripravený zahraničnými tajnými službami.

Masaker vydesil Úniu aj NATO. Čo sa deje s Macedónskom?
V utorok, po troch mesiacoch od vypuknutia škandálu, nakoniec Gruevski akceptoval rezignáciu ministerky vnútra Gordany Najkulovskej aj šéfa kontrarozviedky Saša Mijalkova, ktorý je premiérovým bratrancom a ministra dopravy Mile Janakieskiho.
Ich odstúpenie však podľa britskej televízie BBC nevysvetlil. Šéf tajnej služby Mijalkov podľa agentúry AFP vo svojom rezignačnom liste napísal, že to urobil v „záujme Macedónska“, aby pomohol vyriešiť politickú krízu vyvolanú opozíciou.
Po dráme v Kumanove
Zjavný ústupok voči opozícii sa odohral len pár dní po krvavých udalostiach v etnicky zmiešanom meste Kumanovo, kde pri policajnom zásahu proti údajným teroristom hlásiacim sa k niekdajšej Kosovskej oslobodzovacej armáde, zomrelo 22 ľudí (osem policajtov a štrnásť ozbrojených mužov).
Išlo o najhorší incident od roku 2001, kedy Macedónsku hrozila občianska vojna medzi macedónskou väčšinou a albánskou menšinou, ktorá sa cítila utláčaná. Konflikt vtedy pomáhali riešiť jednotky NATO.
https://www.youtube.com/watch?t=31&v=K4Pf81YSr0c
Podľa vlády chcela skupina destabilizovať krajinu, opozícia však podozrievala Gruevského, že pompéznou akciou chcela odvrátiť pozornosť od špionážneho škandálu.
Zaev tvrdí, že vláda vedela o akciách albánskych extrémistov už dlho, nič však proti nim až doteraz neurobila.
Kríza v krajine trvá už od apríla minulého roka, kedy opoziční sociálni demokrati neuznali výsledky predčasných parlamentných volieb a začali bojkotovať prácu parlamentu.
Viac o malej balkánskej krajine, ktorej integráciu do EÚ aj NATO brzdí spor s Gréckom o názov krajiny, si môžete prečítať aj v blogu Sama Marca.