Denník N

Jedného dňa možno budete chudnúť tak, že sa budete triasť od zimy

Ilustračné foto - Flickr.com
Ilustračné foto – Flickr.com

Pobyt v chladnom prostredí dokáže ochrániť myši pred obezitou. Ostáva preskúmať, či to rovnako funguje aj u ľudí.

Píše Gabriella Bostonová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Keď sa trasiete od zimy, možno sa tým zbavujete prebytočných kíl a chránite sa pred cukrovkou. Pobyt v chladnom prostredí patrí k najznámejším aj najpreskúmanejším mechanizmom, ktoré v tele štartujú spaľovanie tukov a napríklad u myší zrejme zabraňuje rozvoju obezity. Ostáva už len zistiť, či podobný proces pomôže aj ľuďom.

Ľudia majú tri druhy tuku. Biele tukové väzivo, takzvaný biely tuk, tvorí v našom tele väčšinu a jeho úlohou je uskladniť energiu, ktorú by sme mohli v budúcnosti potrebovať.

Hnedý tuk je iný. Stará sa o vytváranie tepla, aby zachoval telesnú teplotu. Až donedávna sa však predpokladalo, že u dospelých sa tento typ tuku nevyskytuje a že ho majú len deti, ktorým pomáha zachovať si teplo, kým sa naučia pohybovať, a potom zmizne. No niekedy okolo roku 2009 sa začali objavovať štúdie, ktoré potvrdili, že aj mnohí dospelí ľudia hnedý tuk majú a tí, čo ho majú viac, sú štíhlejší a ich hladina cukru v krvi je nižšia.

Z bieleho na hnedý a späť

Tretí typ – béžový tuk sa dokáže premeniť z bieleho na hnedý, keď je vystavený zime. Neskôr sa zmení späť na biely. A práve tento záhadný proces inšpiruje vedcov v snahe skúmať, ako možno zvýšiť podiel hnedého tuku, a prispieť tak k zdravšiemu fungovaniu tela.

„Vyvážená strava a pravidelné cvičenie sú základom zdravého metabolizmu, no dodržiavať ich je pre väčšinu ľudí ťažké. Skúmanie toho, ako hnedý tuk pomáha nášmu zdraviu, otvára nové dvere pri výskume obezity,“ vraví Paul Lee, endokrinológ z Garvanovho inštitútu medicínskeho výskumu v Sydney. „Nie je to riešenie problému s obezitou, no môžeme to chápať ako príležitosť preskúmať alternatívnu stratégiu na zastavenie epidémie obezity.“

Lee vraví, že keď telo pociťuje chlad, mozog

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Zdravie

Teraz najčítanejšie