Denník N

Stretne sa 37 slovenských spisovateľov… a nie je to začiatok zlého vtipu

V piatok ich dostal z tlačiarne, v sobotu ich predstaví na festivale. Koloman Kertész Bagala s novými knihami Ballu a Vadasa. Foto - Viliam Csino
V piatok ich dostal z tlačiarne, v sobotu ich predstaví na festivale. Koloman Kertész Bagala s novými knihami Ballu a Vadasa. Foto – Viliam Csino

Ak sa niekedy bude dávať cena za podporu slovenskej literatúry, mal by ju dostať Koloman Kertész Bagala. Pod značkou vydavateľstva LCA od 90. rokov minulého storočia pripravil stovky kníh známych mien aj začínajúcich autorov, dve dekády organizuje súťaž Poviedka, pôvodnú tvorbu podporuje ďalšími spôsobmi ako sú Literárne cirkusy, séria akcií Čau o piatej a po úspešnej vlaňajšej premiére pripravil 2. ročník festivalu Autoriáda. Bude v sobotu 1. decembra v bratislavskej Novej Cvernovke a bude to opäť dlhý aj pestrý večer.

„Festival je koncipovaný tak, aby sa stretli nielen čitatelia/diváci, ale aby si v tomto predvianočnom čase posedeli a podiskutovali predovšetkým autori. Tohto roku príde spolu 37 autorov – renomovaní, aj takí, ktorí získali svoje prvé ocenenia v literárnych súťažiach a kariéra na nich ešte len čaká,“ vysvetľuje hlavný organizátor.

Program sa začína už popoludní. O 13.30 uvedú do života zborník medzinárodnej súťaže Básne SK/CZ 2018, v ktorej má Bagala tiež prsty. Jej priebeh bol bezproblémový, čo sa nedá povedať o dvoch iných súťažiach poézie – svoje kauzy má aj literárne Slovensko. Súťaž Wolkrova Polianka, za ktorou je Asociácia organizácií spisovateľov Slovenska, práve čelí kauze ukradnutých rukopisov.

Ale vráťme sa späť k Autoriáde. Tá predstaví čerstvé novinky viacerých autorov. Ballovu zbierku poviedok Je mŕtvy, román Legenda o jazyku z obdobia normalizácie od Pavla Rankova, Postrehy emigrantky Ireny Brežnej, Zlú štvrť Mareka Vadasa s ilustráciami Daniely Olejníkovej, básne Karola Chmela aj zborník Poviedka 1996-2016.

Okrem toho ešte slávnostne vyhlásia laureáta ceny René 2018, ktorú udeľujú študenti 19 gymnázií a stredných škôl z celého Slovenska za najlepšie pôvodné prozaické dielo. To je ďalšia výborná a nenásilná forma ako priblížiť domácu tvorbu novej generácii. Svoje knihy prídu predstaviť študentmi nominovaní autori Maroš Hečko, Ľuba Lesná, Daniel Majling, Richard Pupala a Vanda Rozenbergová. Diskusie budú aj s ďalšími spisovateľmi, ktorí budú podpisovať svoje diela.

Autoriáda nie je len čisto literárny festival a je pre všetky generácie. Pre návštevníkov s deťmi je pripravená animátorská služba – herci im budú čítať rozprávky a spievať pesničky. Okrem toho ešte bude v Novej Cvernovke výstava fotografií Antona Šmotláka, ktorý dokumentoval literárny život na Slovensku v 60. a 70. rokoch minulého storočia a celý večer uzavrie koncert českého Ventolina.

Teraz najčítanejšie