Denník N

7 dobrých správ: Reštaurácia dá deťom jedlo zadarmo, ak ich rodičia pri vchode odložia mobil

V reštaurácii Frankie & Benny's. Foto – Frankie and Benny's
V reštaurácii Frankie & Benny’s. Foto – Frankie and Benny’s

Sudánska dedina odmietla ženskú obriezku, v Ostrave pomôže bezdomovcom v zime iglu a pod Tatrami našli poklad. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Ak odložíte mobil, deti dostanú jedlo zadarmo

Pre niektorých je to možno nesplniteľná misia – odložiť mobil a pri jedle sa rozprávať. Britský reťazec reštaurácií Frankie & Benny’s sa snaží svojich návštevníkov k tomu aspoň motivovať. Keď rodičia pri vchode odložia telefóny, dostanú ich deti jedlo zadarmo.

Podľa výskumu medzi 1500 rodičmi a deťmi, ktoré prišli do reštaurácie Frankie & Benny’s, by deti chceli, aby rodičia trávili menej času na svojich telefónoch a viac sa s nimi rozprávali. Desať percent detí skúsilo rodičom telefón alebo tablet skryť, aby získali ich pozornosť. Skoro pätina potomkov dokonca uviedla, že rodičia sú radšej so svojou elektronikou, než aby s nimi hovorili. O nič lepšie na tom neboli ani dospelí. Viac než štvrtina rodičov priznala, že počas jedla s rodinou si kontrolujú telefón, pričom 23 z nich to urobilo v čase, keď im dieťa hovorilo, aký malo deň, píše BBC.

Výsledky prieskumu inšpirovali britský reťazec k nápadu rodičov finančne motivovať, aby deťom vyhoveli. Od 29. novembra do 7. decembra skúšajú akciu s názvom „No Phone Zone“ (v preklade zóna bez telefónov), počas ktorej môžu rodičia svoje mobily a tablety odložiť do špeciálneho boxu a za to dostanú jedlo pre deti zadarmo.

2. Sudánska dedina odmietla obriezku

Začalo to pred 30 rokmi, keď sa jedna rodina v Sudáne rozhodla, že svoje ženy obrezávať nebude. Ich odhodlanie sa rozšírilo po celej dedine, a odstránilo tak akékoľvek snahy ďalej mrzačiť ženské pohlavné orgány.

„Je tak veľa dôvodov, prečo je to zlé,“ povedal pre BBC Ahmed Mohamed, ktorý sa rozhodol nepokračovať v tomto rituáli v záujme svojej rodiny. „Ženy počas tejto operácie zomierali. Tiež to ovplyvnilo mladé ženy natoľko, že netúžili po sexe. Naše náboženstvo to nepovoľuje, preto sme sa rozhodli to už nerobiť.“

Vďaka rozhodnutiu Ahmeda Mohameda začali aj susedia pomaly preberať presvedčenie, že obriezka nie je potrebná. Prispeli k tomu aj náboženskí vodcovia, ktorí podporili jeho snahu obriezku už nevykonávať. Po viac ako 30 rokoch z celej sudánskej dediny Šeik al-Baseer odstránili nevyhnutnosť tohto obradu a vykorenili ho zo spoločnosti do takej miery, že o ňom dedinčania už ani nehovoria.

BBC však upozorňuje, že v Sudáne ide skôr o svetlú výnimku, keďže až 87 percent dievčat v krajine je obrezaných.

3. Francúzsko vráti sochy

Francúzsky prezident Emmanuel Macron začiatkom roka prisľúbil, že artefakty v múzeách, ktoré pochádzajú z čias kolonizácie tretích krajín, by sa do piatich rokov mali vrátiť na miesta ich pôvodu. Hoci tým veľmi nepotešil múzeá a galérie, najnovšie oznámil, že Francúzsko vráti 26 umeleckých diel, ktoré krajina získala počas kolonizácie západoafrického štátu Benin.

Tróny a sochy si Francúzsko odviezlo v roku 1892 počas kolonizačnej vojny vedenej proti kráľovstvu Dahome. Objekty v súčasnosti vystavuje parížske múzeu Quai Branly.

Benin oficiálne požiadal o návrat týchto diel pred niekoľkými rokmi. Prezident Macron podľa Journal du Dimanche uviedol, že sochy vrátia bezodkladne. Elyzejský palác tiež napísal, že vrátenie umenia späť do Beninu by nemalo byť ojedinelým prípadom, pričom prezident dúfa, že Benin zváži prípadnú cirkuláciu týchto diel, vrátane vypožičiavania.

Riaditeľ kultúrneho centra Beninu Ousmane Aledji pre agentúru AFP povedal, že s radosťou uvíta „novú formu kultúrnej výmeny“ s Francúzskom.

https://twitter.com/SarrFoundation/status/1066506901050073088

4. Holandské železnice odškodnia obete transportov

Holandská národná železničná spoločnosť Nederlandse Spoorwegen plánuje vyplatiť odškodné Židom, ktorých vlaky previezli do koncentračného tábora Westerbork. Holandské železnice počas druhej svetovej vojny spolupracovali s nacistami a do koncentračného tábora na severovýchode okupovanej krajiny transportovali viac ako 100-tisíc Židov. Za svoje služby si nechali zaplatiť, pričom tieto peniaze pochádzali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie