Denník N

Polícia už dva dni zadržiava aktivistov Greenpeace, ktorí vnikli do areálu baní

V novembri 2018 aktivisti Greenpeace vyliezli na jednu z ťažobných veží v bani Nováky a žiadali zastavenie ťažby. Foto – Greenpeace/Tomáš Halász
V novembri 2018 aktivisti Greenpeace vyliezli na jednu z ťažobných veží v bani Nováky a žiadali zastavenie ťažby. Foto – Greenpeace/Tomáš Halász

Greenpeace reagovalo, že jeho aktivisti nie sú zločinci a na ťažobnú vežu rozhodne nešli niečo alebo niekoho ohrozovať.

Streda skoro ráno. Pätnásť aktivistov z Greenpeace sa dostalo do areálu Hornonitrianskych baní Prievidza v Novákoch, vyliezli na ťažobnú vežu a vyvesili transparent, ktorým vyzvali vedenie baní a vládu, aby ukončila ťažbu uhlia.

Dvanástich ekologických aktivistov z Greenpeace polícia obvinila z prečinu ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia a držia ich v cele predbežného zadržania. Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Ivany Kohutkovej polícia podala návrh na väzobné stíhanie. Súd by mal o väzbe rozhodnúť do nedele.

Skončite dobu uhoľnú

Aktivisti Greenpeace v stredu o šiestej hodine ráno vyliezli na ťažobnú vežu Hornonitrianskych baní v Novákoch a vyvesili transparent „Skončite dobu uholnú“. Počas akcie o tom informovali vedenie HBP SMS správou. Podľa Kohutkovej sa na veži pohybovali maximálne obozretne, mimo pohybujúcich sa kolies a lán.

Aktivisti po niekoľkých hodinách, približne o jednej popoludní, zliezli dolu, kde ich čakali kukláči a záchranári. Kohutková tvrdí, že akcia aj zatýkanie prebehli bez incidentov.

Vo štvrtok podobnú akciu Greenpeace zaznamenali v Poľsku a venovali sa jej aj svetové médiá. Deviati aktivisti vyliezli na komín najväčšej uholnej elektrárne v poľskom Bełchatówe. Polícia ich zadržala.

Hovorkyňa poľského Greenpeace pre AFP povedala, že môžu byť obvinení z priestupku. „Aktivisti v Poľsku boli obvinení z priestupku a všetci sú už na slobode,“ potvrdila riaditeľka Greenpeace Slovensko Kohutková.

Zhromaždenie pred úradom vlády na podporu aktivistov Greenpeace. Foto N

Greenpeace: Nie sme zločinci

Polícia zadržala v Novákoch pätnástich aktivistov, z toho sedem dievčat. Troch z nich neskôr prepustili. Vyšetrovateľ všetkých obvinil z prečinu ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia, hoci pôvodne ich trestne stíhali za všeobecné ohrozenie. O väzbe rozhodne súd.

Podnet na väzbu potvrdil aj policajný hovorca v Trenčíne Pavol Kudlička. „Vyšetrovateľ spracoval podnet na vzatie obvinených do väzby,“ napísal. Na otázky, prečo vyšetrovateľ žiada pre obvinených väzbu, či bolo nevyhnutné aktivistov zadržať a či nebolo možné robiť vyšetrovacie úkony na slobode, nereagoval.

„Naši aktivisti nie sú zločinci a na ťažobnú vežu rozhodne nešli niekoho alebo niečo ohrozovať. Je zarážajúce, že firmu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie