Denník N

EÚ chce byť do roku 2050 uhlíkovo neutrálna, skleníkové plyny bude ukladať pod zemou

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Komisia predstavila ambiciózny plán pred klimatickým samitom v poľských Katoviciach.

Každoročný klimatický samit, ktorý sa začne v pondelok v poľských Katoviciach, bude najdôležitejší od zlomovej konferencie z Paríža v roku 2015.

Štáty sa vtedy dohodli, že sa pokúsia udržať otepľovanie výrazne pod 2 stupňami Celzia v porovnaní s érou pred priemyselnou revolúciou (momentálne je na Zemi teplejšie už o jeden stupeň).

Posledná správa OSN hovorí, že máme 12 rokov na rozhodné činy, inak sa nám nepodarí zastaviť otepľovanie v prijateľnej miere (aj keď niektorí to číslo spochybňujú). Nezdá sa, že ideme správnym smerom – podľa nedávnej správy koncentrácia skleníkových plynov v atmosfére dosiahla vlani rekord.

Napríklad koncentrácia CO2 bola takáto naposledy podľa vedcov pred 3 až 5 miliónmi rokov, keď bola teplota na Zemi o dva až tri stupne vyššia a hladina morí takisto vyššia o desať až dvadsať metrov.

Uhoľná baňa Wujek v Katoviciach. Práve v tomto poľskom meste sa v pondelok začne klimatický samit. Foto – TASR/AP

Európa chce byť lídrom

Na súčasnom samite, ktorý bude trvať dva týždne, sa krajiny majú dohodnúť, ako chcú kontrolovať záväzky z Paríža. Má sa vytvoriť zoznam pravidiel (rulebook), podľa ktorých sa bude mapovať dodržiavanie Paríža.

„Ak nebudeme mať systém, ako monitorovať, prehodnocovať a porovnávať, ako na tom globálne sme, Paríž nebude funkčný,“ povedal podľa portálu Politico eurokomisár pre klímu a energetiku Miguel Arias Cañete.

Práve Európska únia chce byť svetovým lídrom v boji proti klimatickým zmenám. Európska komisia v stredu predstavila svoju dlhodobú stratégiu s názvom Čistá planéta pre všetkých, podľa ktorej chce dosiahnuť, aby ako celok bola uhlíkovo neutrálna do roku 2050.

Predtým podobný cieľ ohlásili niektoré krajiny (Švédsko, Fínsko), no Európska únia by bola prvá významná svetová ekonomická sila, ktorá sa k tomu prihlásila. Štáty EÚ prispievajú ku globálnym emisiám necelými desiatimi percentami.

Byť uhlíkovo neutrálny neznamená, že sa nevypúšťajú do vzduchu žiadne skleníkové plyny. Tie vypustené sa však majú „vynulovať“ sadením nových stromov alebo ukladaním emisií CO2 pod zem.

Práve táto záležitosť je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie