Denník N

5 miest, ktoré by v Tokajskej oblasti nemal obísť žiadny fanúšik vína

Tokajská oblasť sa na severovýchode Maďarska rozprestiera na ploche viac ako 66 kilometrov štvorcových a na území 27 obcí. Ak patríte k ľuďom, ktorí hľadajú pre svoje chuťové poháriky tie najlepšie vína, Tolcsvu, Tarcal, Mád, Tokaj a Erdőbénye by ste nemali obísť.

Už francúzsky kráľ Ľudovít XIV nazval tokajské víno „vínom kráľov a kráľom medzi vínami.“ Výnimočnosť odrôd ako Furmint, Lipovina, Muscat Lunel, Zeta, Kabar alebo Kövérszölö je totiž daná kombináciou vhodných podmienok, ktoré sa spojili práve v tokajskej oblasti.

Sútok riek Tisa a Bodrog poskytuje dostatok vlahy, oblasť je známa stabilnou klímou a relatívne teplými a suchými obdobiami jesene. Pôda je zase veľmi bohatá na vulkanické horniny. Čítate správne – málokto vie, že hora Tokaj, po ktorej nesie oblasť názov, je vlastne vyhasnutou sopkou.

Tieto podmienky sú dokonalým prostredím pre ušľachtilú pleseň Botrytis cinerea, ktorá je nesmierne dôležitá. Napadá totiž hrozno a prispieva k tvorbe cibéb. Cibéby sú zoschnuté bobule hrozna, ktoré obsahujú 40-60 % hmotnosti cukru, a práve z nich sa vyrábajú prírodne sladké vína, medzi ktoré patria aj tie s chráneným označením Tokaj.

Ak vás tokajské vína zaujímajú a radi by ste ich spoznali bližšie, za „vínom kráľov“ sa môžete vydať už dnes. Pri potulkách tokajskou oblasťou odporúčame navštíviť hlavne týchto 5 miest.

  1. Tolcsva – história v novom šate

Dedinka s približne dvetisíc obyvateľmi dnes vo veľkom ťaží z turistického ruchu a dobrého vína. V minulosti bola obľúbeným miestom šľachty, o čom svedčí viacero krásnych meštianskych domov, ktoré sa v súčasnosti rekonštruujú. Dominantou mesta je katolícky kostol s pôvodnou drevenou „cibuľovitou“ zvonicou a samozrejme niekoľko vinárstiev.

Za zmienku určite stojí aj Helia-D Herbal, jedna z meštianskych rezidencií prerobená na „múzeum“ bylín s nádhernou záhradou a kaviarňou vo vnútri. V Tolcsve sa už 14 rokov koná festival vína, ktorý posledne prilákal viac ako 10-tisíc návštevníkov. Ak ste festivalový typ a radi pritom ochutnávate výnimočné vína, určite budete spokojní.

  1. Tarcal – miesto pre tých najnáročnejších

Ďalším zaujímavým miestom je obec Tarcal, označovaná miestnymi aj ako „vstupná“ brána do celej tokajskej oblasti. Tarcal a pridružené vinice sa rozprestierajú na južných svahoch Zemplínskych vrchov a vína, ktoré v tamojších vinárňach a pivničkách nájdete, patria k svetovo najlepším.

Z historických prameňov vieme, že vinič sa v Tarcale pestuje už od 10. storočia nášho letopočtu. Tradícia spolu s kvalitou pretrvali dodnes, o čom svedčí  nielen množstvo ocenení, ale najmä záujem turistov z celej Európy.

Obec ponúka najluxusnejšie bývanie v celom Tokaji. Nájdete tu 4 a 5 hviezdičkové hotely (často v zrekonštruovaných meštianskych rezidenciách alebo kaštieľoch, akým je napríklad Degenfeld), SPA a veľa možností na aktívnu turistiku. Vystúpiť môžete na vrchol hory Tokaj, vybrať sa na nenáročnú prechádzku k nedávno zrenovovanej kaplnke sv. Terézie z 18. storočia alebo 8,5-metrovej soche Krista na kopci priamo nad obcou.

  1. Tokaj – kolíska vína pod sopkou

Ako napovedá samotný názov, mesto Tokaj je centrom celej historickej vinárskej oblasti. Leží pod horou s rovnakým názvom a priamo v jeho centre sa zlievajú rieky Tisa a Bodrog. To z neho robí skvelé miesto na trávenie voľného času, čo pri ochutnávaní vína určite oceníte. Vyraziť môžete na pešie túry, cyklovýlety a medzi najobľúbenejšie atrakcie patrí plavba parníkom po rieke do 37 kilometrov vzdialeného mesta Sárospatak.

V Tokaji sa nachádza Tokajské múzeum, ktoré určite navštívte. O víne z tejto chránenej oblasti sa tam dozviete všetky podstatné informácie a zaujímavosti. Napríklad dôvod, prečo bolo v stredoveku považované za liek. Naproti múzeu sa nachádza veľmi pekné vinárstvo, kde si však prídu na svoje aj kávičkári. Vinárstvo má vlastnú pražiareň kávy a ponúka viacero spôsobov jej prípravy.

  1. Mád – kráľovstvo Furmitu a dobrej kuchyne

Mád by mal navštíviť každý, kto si nevie dobré víno predstaviť bez dobrého jedla. Práve táto dedinka je totiž kulinárskym klenotom celej tokajskej oblasti. Tunajšie vinice sú pritom známe najmä odrodou Furmint, ktorú najlepšie spoznáte na Furmint festivale, ktorý sa koná každý rok v septembri. Výnimočným zážitkom je návšteva rozsiahlych pivníc Holdvölgy, v ktorých zažijete naozaj jedinečnú vinársku atmosféru.

Návšteva Mádu však nemusí byť len o víne. Okrem zachovalej synagógy v centre obce môžete celý kraj spoznávať na požičanom Segway, bicykli, štvorkolke alebo motorke. Oblasť je tiež známa kozími stádami. Medzi vinicami sa tak môžete zastaviť aj na kus čerstvého kozieho syra alebo iné pochúťky.

  1. Erdőbénye – od šikovných stolárov k mladým výrobcom vína

Jedny najprogresívnejších vinárstiev v tokajskej oblasti nájdete v Erdőbénye. Sídlia v tradičných kamenných budovách a zväčša sú pre návštevníkov otvorené počas víkendov. Erdőbénye bolo v minulosti známe okrem vína aj svojimi šikovnými stolármi. Práve tu sa totiž vyrábali dubové sudy, v ktorých víno dozrieva a vyvážali sa nielen do celého Maďarska, ale aj okolitých krajín.

Aj Erdőbénye má svoj vlastný festival s názvom Wine, Shine…Bénye a podľa viacerých návštevníkov patrí k najlepším v celom Tokaji. Okrem vína a dobrého jedla vás čaká bohatý hudobný program, organizované bicyklové výlety a rôzne exhibície. Z obce to je na skok do Zemplínskych vrchov, takže na svoje si prídu aj aktívni členovia výpravy. Odporúčame najmä časť Aranyosi-völgy, ktorá je ako stvorená pre bicyklové výlety.

Tokajské víno má stáročnú tradíciu a je známe po celom svete. Svojou charakteristickou chuťou, farbou a zložením si dokázalo vydobyť pevné miesto na stoloch kráľov, šľachticov aj umelcov. Dnes môžete do srdca Tokaja zavítať aj vy a vychutnať si nápoj kráľov na výnimočných miestach, ktorých je celá oblasť plná. Stačí si vybrať a vydať sa za zážitkami na celý život.

Teraz najčítanejšie