Denník N

Newsfilter: Kiskovi by sa v Marrákeši páčilo, chce to len odvahu

Lajčák podal demisiu, ale či bude ministrom, nevieme. Kto pôjde do Marrákeša? Kiska by bol dobrý kandidát. SNS už začala podpisovať zmluvy na stíhačky, Pellegriniho to vytočilo.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy dňa vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Lajčák ešte môže ostať ministrom

Hneď potom, ako Miroslav Lajčák vo štvrtok večer pustil von informáciu, že skladá funkciu ministra zahraničných vecí, vybral sa do prezidentského paláca všetko vysvetliť svojmu známemu z Popradu Andrejovi Kiskovi.

Výsledok ich rokovaní bol, že minister zahraničia v piatok ráno aj demisiu prezidentovi oficiálne poslal. Z ústavného hľadiska bol tak Lajčákov osud len v Kiskových rukách.

Od piatku rána neexistuje možnosť, aby Lajčák svoju demisiu stiahol. Prezident však môže jeho demisiu neprijať. Urobí to, samozrejme, len vtedy, keď by Lajčák napokon chcel ostať ministrom a zároveň by sa to prezidentovi zdalo ako rozumné riešenie.  (podrobne o scenároch vývoja píše Miro Kern)

Predseda vlády Peter Pellegrini nemá právo Lajčákovu demisiu neprijať, lebo s tým podľa ústavy jednoducho nič nemá. Pellegrini to vie a jeho piatkové obedňajšie vyhlásenie, že s Lajčákovou demisiou nesúhlasí, je len gesto úcty ku kolegovi.

Je to gesto úprimné. Pellegrini je nervózny z predstavy, že jeho vládna bunka tichého protificovského odporu príde počas pár mesiacov nielen o ministra financií Kažimíra (NBS), ale aj o Lajčáka.

Čo by sa muselo stať, aby Miroslav Lajčák rozchodil potupu, keď mu pri téme Marrákeš po hlave poskákali nielen Fico a Danko, ale aj Blaha a Hrnko?

Lajčáka musí veľa ľudí prosiť a musí sa veľa honosne hovoriť o tom, aký je to skúsený diplomat a aká by to bolo škoda, ak by sme ho tu v roku predsedníctva v OBSE nemali. Túto rolu prosebníka Pellegrini v piatok elegantne zvládol.

Ani to stačiť nemusí.

Lajčák by bol ochotnejší vo funkcii ostať a prehltnúť tohtotýždňové poníženie, ak by slovenská diplomacia predsa len bola o dva týždne v pondelok v Marrákeši nejako zastúpená.

Lajčák a Pellegrini dodržiavajú štábnu kultúru a nepôjdu proti odporúčaniam parlamentu. Stále tak ešte existuje možnosť, že na konferenciu pôjde nižší úradník alebo tam pošleme list, alebo niečo podobné.

Alebo si postaví hlavu Andrej Kiska a do Marrákeša pôjde miesto ministra zahraničných vecí on.

Srdiečko hovorí, že tam treba ísť. Andrej Kiska má ako prezident právo sa na konferencii v Marrákeši 11. decembra zúčastniť bez toho, aby si na to musel pýtať povolenie od parlamentu alebo vlády.

Kiska by v Marrákeši nemal mandát prihlásiť sa v mene Slovenska k paktu OSN, ale mohol by tam doniesť slovenské stanovisko rovnako ako to plánoval Lajčák.

Ak by šlo len o Kiskov názor, už by sa do Marrákeša balil alebo by tam poslal niekoho zo svojej kancelárie. Preto túto možnosť vážne zvažuje.

Andrej Kiska je bývalý ekonomický migrant. Predtým, ako v Poprade zbohatol, si ako správny východniar zarábal v Amerike na pumpe.

Andrej Kiska je človek, ktorý má dar šíriť emócie, no zároveň patrí k tým zodpovednejším politikom. Preto ho musí iritovať, ako sa z nevinného dokumentu OSN vyrobil v strednej Európe zbytočný strašiak.

Ak bude Kiska kalkulovať a bude sa báť, že iniciatívnou účasťou v Marrákeši príde o pár percent popularity, zostane doma.

Ak si však povie, že toto je situácia, kedy by sa mal správať ako líder, v utorok Lajčákovi rád prisľúbi, že v Marrákeši to vybaví za neho.

2. Pellegrini dal najavo, že si kolegu Fica neželá

Napriek intenzívnym rokovaniam medzi prezidentom Kiskom, ministrom zahraničných vecí Lajčákom a premiérom Pellegrinim je šanca, že Lajčák odíde, naďalej veľká.

Premiér Pellegrini tak musí cez víkend znova uvažovať aj o možnosti, že mu predsedníctvo Smeru odporučí za ministra zahraničných vecí Roberta Fica.

On by to chcel veľmi. O expremiérovej chuti mať znova na povel nejaký poriadny úrad nie sú žiadne pochybnosti.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Pakt OSN o migrácii

Komentáre

Teraz najčítanejšie