Denník N

Víkendový newsfilter: Premiér stále zachraňuje Lajčáka. Neskoro a tak, že to minister nemôže prijať

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktivistov Greenpeace držia vo väzbe ako zločincov, ktorých nemožno vyšetrovať na slobode. Premiér zachraňuje Lajčáka tak, že by minister musel poprieť, čo dva týždne hovoril. Z trápnej kauzy okolo Hrnkovho saka môže byť ešte vážny problém.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Väzba ako forma zastrašovania

Keď sa v stredu aktivisti Greenpeace vyšplhali na ťažnú vežu nováckej bane, aby protestovali proti ťažbe uhlia a upozornili na jej zlý vplyv na životné prostredie, asi nečakali, že ich akcia bude mať až taký veľký mediálny ohlas. O ten sa však nepostaral ani tak ich transparent, ale polícia a napokon okresný súd v Prievidzi.

Polícia dvanástich ľudí zo Slovenska, z Česka, Fínska a Belgicka obvinila z trestného činu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva.

Sudca ich vzal do väzby z obavy, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Podľa hovorcu súdov v Trenčianskom kraji Romana Tarabusa má konanie zo strany Greenpeace voči Hornonitrianskym baniam Prievidza „stúpajúcu tendenciu, pričom z dôvodu obsadenia južnej veže Baní Nováky došlo k zastaveniu ťažby a odťažby uhlia počas piatich hodín“.

Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať krajský súd v Trenčíne.

Jasná zbytočnosť. O problémoch s ťažbou na hornej Nitre vieme dávno. Tamojšie hnedé uhlie je nekvalitné, jeho stratovú ťažbu, ktorú prevádzkuje súkromná firma, navyše dlhodobo dotuje štát. Len preto ho kupuje a spaľuje novácka tepelná elektráreň, ktorá neúmerne zaťažuje tamojšie životné prostredie.

Neplatí tu ani argument s udržaním zamestnanosti. Miestnych fára stále menej a na ich miesta nastupujú čoraz viac zahraniční baníci. Je už všeobecne známe, že lacnejšie by bolo platiť ľuďom za to, že sú doma, než platiť im za ťažbu.

Prakticky ide len o dlhodobé dotovanie jednej súkromnej firmy, ktorá má zrejme dobré kontakty na politikov.

A ani to nebude trvať večne: pred niekoľkými dňami informoval minister hospodárstva Peter Žiga o tom, že štát do roku 2023 prestane dotovať výrobu energie z domáceho uhlia. Ťažba sa síce teoreticky nemusí skončiť ani vtedy, ale je ťažké si predstaviť, že by to šlo bez dotácií.

Ohrozenie slobody prejavu, nie života. V súčasnosti však baníci uhlie ešte stále ťažia, preto je pochopiteľné, že aktivisti protestujú, a to tak, aby vzbudili väčší rozruch, než nastal napríklad po tom, čo merali škodliviny v rieke Nitra.

Na základe minulých skúseností určite vzali do úvahy aj to, že ťažobnej spoločnosti sa nebude páčiť, že vyliezli na jej vežu, a zrejme aj to, že si po nich príde polícia.

No už zjavne nerátali s tým, že vo väzbe budú aj na šiesty deň a že ich prevezú do Ilavy. Nič také sa totiž po žiadnom proteste Greenpeace na Slovensku ešte nestalo.

Podľa informácií, ktoré boli verejne prístupné v nedeľu podvečer, sa nezdá, že by protestujúci skutočne ohrozili 342 baníkov, ktorí boli v tom čase pod zemou, ako to prezentovali bane. Keby to tak naozaj bolo, zrejme by sme sa to dozvedeli už v stredu od policajtov, prípadne neskôr od súdu.

Samozrejme, stále to nemožno vylúčiť, lenže zatiaľ sa zdá, že tu ide skôr o porušenie slobody prejavu, pokus o zastrašovanie a medzinárodnú blamáž.

Spôsoby, akými Greenpeace poukazuje na rôzne problémy, jeho nátlakové akcie či lezenie na súkromné objekty nám nemusia byť sympatické, ale oveľa nebezpečnejšie sa javí to, že sa k jeho aktivistom štátne orgány správajú ako k zločincom, ktorých nemožno vyšetrovať na slobode.

Preto je len správne, že sa k veci vyjadril aj predseda vlády (na rozdiel od ministra spravodlivosti Gábora Gála), ktorý okrem iného napísal, že takéto rozhodnutia mu budú dávať logiku vtedy, keď všetci tí, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť, budú vo väzbe.

Optimista by to mohol čítať aj tak, že je to ďalší krok, ktorým sa Peter Pellegrini vymedzuje voči svojmu predchodcovi. Realista si však uvedomuje, že ide stále o náznaky, ktoré nikam inam nepovedú.

2. Vie Pellegrini, čo vôbec chce?

Máme za sebou víkend, počas ktorého chcel premiér Peter Pellegrini intenzívne presviedčať ministra zahraničia Miroslava Lajčáka, aby si to s demisiou ešte rozmyslel.

V nedeľu predpoludním k tomu na TA3 okrem iného povedal, že urobí všetko pre to, aby Lajčák neskončil a aby uprednostnil zájmy Slovenska pred svojimi vlastnými záujmami. Lenže čo sa týka migračného paktu, pre ktorý Lajčák podal demisiu, premiér ustúpiť nemieni. Ako povedal: „Už sme to raz a navždy uzavreli, do Marrákeša nejdeme.“

Premiér chce ministra udržať vo vláde, no zároveň tvrdí, že Lajčák by bol najlepším prezidentom a že na to, aby vyhral, by mu stačilo ohlásiť svoju kandidatúru v posledný možný deň. Lajčáka však podľa neho nechcú tlačiť, aby kandidoval.

Premiér chcel ministra intenzívne presviedčať, ale do nedeľného poludnia sa s ním podľa vlastných slov ešte nestretol. Povedal však, že majú za sebou niekoľko telefonátov, čaká ich ešte neformálne stretnutie a v pondelok sa stretnú oficiálne.

Aj nahý, aj oblečený, aj koňmo, aj pešo. Celá situácia pôsobí veľmi zvláštne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie