Denník N

Newsfilter: Lajčákovi sa klaňali ťažké váhy, ale aktivistov Greenpeace sme nechali v base

Zhromaždenie na podporu väznených aktivistov Greenpeace na bratislavskom Námestí SNP. Foto - TASR
Zhromaždenie na podporu väznených aktivistov Greenpeace na bratislavskom Námestí SNP. Foto – TASR

Lajčák to má rozohraté na pokračovanie kariéry. Čižnár si vypýtal spis, ale aktivisti zostali vo väzbe. Prípad linky Nezábudka je čiernym svedomím krajiny.

Vypočujte si rozhovory s odvážnymi whisteblowermi v podcaste Neumlčaní, ktorý pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Lajčák to má rozohraté na pokračovanie kariéry

Pondelok bol vyčkávací deň. V Ilave čakalo dvanásť statočných, či sa nájde niekto príčetný, čo ich pustí z väzby za vyvesenie transparentu. Ministerstvo zahraničia čakalo, či im zostane doterajší šéf, alebo sa majú začať báť nástupcu.

V takýto deň, keď hlavné udalosti zamrzli, sa hodí pripomenúť, že Liga za duševné zdravie čaká už dvanásť rokov na niekoho, kto by dal stotisíc eur na fungovanie telefónnej linky záchrany.

Hlboké poklony Lajčákovi. Podľa scenára, o ktorom sa hovorilo koncom minulého týždňa, mali po Lajčákovej demisii nasledovať prejavy dôvery a výzvy na zotrvanie vo funkcii zo všetkých strán. Aby bolo na konci dňa jednoduchšie vysvetliť, že Lajčák napriek demisii zostane ministrom.

Takýto výsledok by naplnil cieľ demisie, teda verejne a nahlas sa dištancovať od populizmu, ktorý v súvislosti s marrakéšskym paktom o migrácii šírilo deväť z desiatich politikov. A zároveň by post šéfa diplomacie zostal v rukách „skutočného diplomata“, a nie nejakého poslanca s abstinenčnými príznakmi z nedostatku podriadených.

Lajčákovi sa skutočne ušli poklony z viacerých strán, najmä sa ho opätovne zastal premiér, ktorý požiadal prezidenta, aby Lajčákovu demisiu neprijal. A celé to dostalo punc globálnej politiky, keď Lajčáka vychválil šéf OBSE Thomas Greminger, ktorý bol v pondelok na Slovensku.

Zlý a horší scenár. Ak Lajčák naozaj zostane ministrom, bude to zrejme najlepšie možné východisko pre našu zahraničnú politiku, ale nebude to zadarmo. Prvým problémom je, že faktickým víťazom prípadu Marrákeš zostane populizmus, aspoň keď budú platiť slová premiéra, že migračný pakt je už uzavretou záležitosťou, a do Afriky naozaj nikto nepôjde.

Druhý problém je technický, ale takisto môže mať ďalekosiahle dôsledky: podľa tohto výkladu ústavy sa už raz podaná demisia nedá vziať späť, pretože ju minister nemá právo stiahnuť a prezident nemá možnosť neprijať. Ak sa to však zase nejako „zašmodrchá“, Lajčák demisiu v utorok stiahne, alebo ju Kiska neprijme, prispeje to k ďalšej devalvácii ústavy a jej princípov. Okrem sporných rozhodnutí Ústavného súdu ešte z čias Gašparoviča tu máme nedávny prípad Kaliňákovej demisie – ohlásenej, ale nepodanej –, po ktorej sa dva týždne nič nedialo. A keď nám od zajtrajška pribudne prípad Lajčák, budeme sa musieť pri každej ďalšej demisii pýtať, či je to naozaj, alebo opäť len „bububu“.

2. Čižnár si vypýtal spis, ale aktivisti zostali vo väzbe

Na úvod obrazu o situácii ekologických aktivistov stíhaných v ilavskej väzbe priznanie: viacerí v redakcii sme si boli na rannej porade takmer istí, že ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie