Denník N

Tri ženy obvinili astrofyzika Neila deGrasse Tysona zo sexuálneho obťažovania

Neil deGrasse Tyson patrí medzi najznámejších popularizátorov vedy na svete. Na sociálnej sieti Twitter ho sleduje 13 miliónov ľudí. Foto - AP
Neil deGrasse Tyson patrí medzi najznámejších popularizátorov vedy na svete. Na sociálnej sieti Twitter ho sleduje 13 miliónov ľudí. Foto – AP

Svetoznámy vedec obvinenia odmieta a víta vyšetrovanie, ktoré podnikne televízia Fox a National Geographic.

Tri ženy obvinili amerického astrofyzika Neila deGrasse Tysona zo sexuálneho obťažovania.

Vedec zareagoval cez víkend a na Facebooku napísal príspevok, v ktorom vylúčil znásilnenie a v dvoch prípadoch pripustil nešikovné správanie a flirtovanie.

„Obvinenia môžu poškodiť reputáciu a manželstvo. Niekedy nenapraviteľne,“ napísal Tyson a dodal: „Považujem sa za milujúceho manžela a človeka, ktorý sa oddal službe verejnosti ako vedec a učiteľ.“

Svetoznámy popularizátor vedy

Tyson patrí medzi najznámejších popularizátorov vedy na svete. Na sociálnej sieti Twitter ho sleduje 13 miliónov ľudí, na Facebooku skoro 4,5 milióna.

Astrofyzik pôsobí v newyorskom Americkom prírodovednom múzeu, kde šéfuje Haydenovmu planetáriu.

Preslávil sa okrem iného tým, že loboval za vyradenie Pluta zo zoznamu planét slnečnej sústavy. Tým si, mimochodom, pohneval svojrázneho fyzika Sheldona Coopera zo seriálu Teória veľkého tresku.

Tyson sa objavil aj v Simpsonovcoch.

Minulý rok mu v slovenskom preklade vyšla kniha Astrofyzika pre zaneprázdnených, ktorá bola viac ako rok na zozname bestsellerov New York Times. Knihy sa v angličtine predalo viac ako milión výtlačkov.

Astrofyzik moderuje dokumentárny seriál Cosmos, ktorý je pokračovaním legendárneho seriálu fyzika Carla Sagana Cosmos: A Personal Voyage z roku 1980. 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie