Denník N

Slovenská ilustrátorka Martina Pauková kreslí pre Google či New Yorker, doma ju takmer nepoznáme

Ilustrátorka Martina Pauková. Foto N - Vladimír Šimíček
Ilustrátorka Martina Pauková. Foto N – Vladimír Šimíček

„Malý moment uznania od človeka, ktorého sami rešpektujete, je najdôležitejší. Teraz si už verím, ale bez ľudí, ktorí by mi tú dôveru na začiatku nedali, by to nefungovalo,“ hovorí Martina Pauková.

Vypracovala sa prakticky z ničoho. Popri práci v kaviarni Starbucks chodila v Londýne na kurzy dizajnu. Do dnešného dňa boli jej kresby v Guardiane, v New Yorkeri, pracovala pre Apple, Google, Ikeu aj módny dom Hermés a mnohé ďalšie svetové značky. „Čím väčší klient, tým viac profesionality v prístupe a komunikácii, ale aj menej času na prácu,“ hovorí MARTINA PAUKOVÁ o svojich skúsenostiach. U nás jej ilustrácie môžete vidieť napríklad vo svetovom knižnom bestselleri Príbehy na dobrú noc pre rebelky, ktoré predstavujú zaujímavé ženy od kráľovnej Alžbety až po Beyoncé.

Ako je možné, že vo svete patríte medzi známe mená ilustrátorskej scény, zastupujú vás prestížne agentúry a na Slovensku vás takmer nepoznáme?

Na Slovensku nie som ilustrátorka. Chodím sem párkrát do roka za rodinou, cez Vianoce sa stretnem s bývalými spolužiakmi, no takmer nikto nevie, čo presne robím, čo to tá ilustrácia vlastne je. Pomaly sa to však zlepšuje, nedávno ma oslovila jedna veľká slovenská reklamka do tendra na kampaň pre banku, čo ma príjemne prekvapilo. Občas spolupracujem s nezávislou piešťanskou značkou Retart, ale to je asi všetko. V Česku som pritom spolupracovala s viacerými štúdiami, dvakrát som bola hosťom na festivale ilustrátorov Lustr. Asi to chce čas.

Sledujete slovenskú ilustrátorskú scénu?

Nie úplne detailne, veľmi to nestíham, medzinárodná scéna je strašne saturovaná talentom, čiže mám čo robiť tam. Som však obrovským fanúšikom Daniely Olejníkovej, ktorej prácu som poznala ešte predtým, než som sa sama stala ilustrátorkou. Už sme sa aj párkrát stretli, je super.

Nemrzí vás, že vás doma nepoznáme lepšie?

Áno, začína ma to celkom mrzieť. Asi naozaj nastal čas, aby sa to aspoň čiastočne zmenilo a aby ste vedeli, že som vaša.

Ako sa teda z vás stala ilustrátorka s portfóliom, ktoré svieti super klientmi? Bol to váš detský sen?

Nie, to vôbec. Ako dieťa som ani nekreslila. Takisto som nemala žiadne iné výnimočné koníčky. Bola som

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie