Denník N

Ako sa zbaviť tukových vankúšikov? Poradí vám učebnica pre tretiakov, kontrolou ministerstva neprešla

Foto - FB Simony Petrík, Spolu
Foto – FB Simony Petrík, Spolu

Denisa, ktorá sa vyliečila z anorexie, hovorí, akí zmätení sú mladí ľudia v nazeraní na svoje telo. Modelka, ktorá pije bylinkové čaje v učebnici pre tretiakov základných škôl, podľa Denisy a odborníčok len potvrdzuje stereotyp, ako majú dievčatá vyzerať.

Kniha Diktáty pre 3. triedu má žiakom pomôcť prekonať ťažkosti spojené so slovenským pravopisom. Podľa odborníkov však môže privodiť ťažkosti so sebavedomím. Cvičenie o bývalej modelke, ktorá sa zbavila tukových vankúšikov, vyvolalo diskusiu, či sú takéto príklady v učebniciach vhodné. Táto konkrétna učebnica však nie je medzi tými, ktoré odporúča ministerstvo školstva.

Čo presne sa v knihe nachádza? Cvičenie, v ktorom si majú žiaci precvičovať vybrané slová po B, znie nasledovne: Bývalá modelka sa pochválila úbytkom váhy. Nadbytočné tukové vankúšiky sa stratili. Teraz má prebytok energie. Vôbec nebýva unavená. Zanechala bývalý spôsob života. Prestala sa zbytočne prejedať. Obľúbila si bylinkové čaje. Sú neobyčajne chutné.

O stanovisko sme požiadali aj vydavateľstvo Pierot, ktoré knihu vydalo. Na otázky neodpovedali.

Študentka Denisa Košarišťanová sa rozhodla cez svoj príbeh poukázať na to, že nebezpečný môže byť aj na prvý pohľad nevinný a krátky text v učebnici.

Denisa ešte ani nechodila do školy, keď začala mať problémy s tým, ako vyzerá.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie