Denník N

Tá pravá môže byť tou poslednou, odkazuje Karel Gott v roku 2018

Foto - Supraphon
Foto – Supraphon

Kariéru začínal, keď Elvis Presley nastupoval do armády a mal už za sebou dva rokenrolové albumy a keď tínedžeri John a Paul hrali spolu v študentskej kapele Quarrymen, ktorú neskôr premenovali na Beatles. Karel Gott vtedy pracoval ako učeň elektromontér a po večeroch spieval jazz v pražských kaviarňach Vltava a Alfa.

Koniec skladateľov v Česku?

Presley už dávno nežije, Beatles sa rozpadli ešte dávnejšie, ale on stále vypredáva štadióny. „Z hlediska současného dění ve světě populární hudby je Karel Gott fenomén téměř neuvěřitelný,“ napísal v Panoráme populárnej hudby Lubomír Dorůžka. Od vydania tejto knihy ubehlo už 37 rokov, ale stále to platí.

Jeho kariéra trvá už 60 rokov. V prvom rade je spevák – interpret, aj keď si mnohé piesne zo svojho repertoáru sám zložil a niektoré aj otextoval.

Nový album Karla Gotta má názov Tá pravá. Je na ňom 12 piesní. Jedna bola napísaná priamo pre neho, ostatných jedenásť je prevzatých. Sprevádza ho štúdiová kapela ORM na mnohých miestach výrazne podporená naprogramovanou automatickou rytmikou. Piesňam to síce neuberá, ale ani nepridáva na hodnote. Gottov mimoriadny hlasový fond – rozsah, zafarbenie, frázovanie a fíling – si zaslúži rovnako oduševnenú synkopujúcu rytmiku. O to skôr, že samotný Gott hráva na kontrabas. Pri všetkej úcte k digitálnym technológiám, počítače zatiaľ nie sú schopné oduševniť sa. Dúfam, že chýbajúca živá rytmika na platni neohlasuje koniec zapálených basistov a bubeníkov v Čechách.

Pomer 1:11 v neprospech pôvodných skladieb by zasa mohol navyše poukazovať aj na koniec skladateľov v Čechách. Medzi dvorných skladateľov Karla Gotta patrili najväčší hitmejkeri českej populárnej scény – Ladislav Štaidl, Karel Svoboda, Petr Hapka, Jaromír Klempíř, Rudolf Rokl, Jiří Zmožek, Ondřej Sou­kup a ďalší. Zdá sa, že naozaj významne ubudlo skladateľov, ktorí by pre Gotta dnes dokázali zložiť pieseň porovnateľnú s jeho najväčšími hitmi.

Na druhej strane, Karel Gott počas kariéry naspieval množstvo prebratých piesní a mnohé z nich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie