Denník N

Európska „strategická autonómia“ je prelud

Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej rakúsky kolega Christian Kern. Foto – TASR/AP
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecká kancelárka Angela Merkelová a jej rakúsky kolega Christian Kern. Foto – TASR/AP

V teórii by sa Európa rada osamostatnila, ale v praxi je stále impotentnejšia.

Tá situácia je známa každému rodičovi, ktorého dieťa sa dostalo do tínedžerského veku. Nevrlosť a nekoherentná túžba po nezávislosti sa v tomto období dostáva do nepríjemného konfliktu s realitou. Kým dospelí platia účty a starajú sa, aby bola rodina v bezpečí, je ťažké brať mladšiu generáciu vážne. Dvere trieskajú a nálady sa menia. 

Európske zúfalstvo

Túžba Európskej únie po „strategickej autonómii“, čo je od roku 2016 oficiálna súčasť jej zahraničnej politiky, vyzerá na prvý pohľad podobne otravne. Spojené štáty poskytujú Európe jadrový dáždnik, platia účty za bezpečnosť kontinentu, na ich pleciach leží bremeno globálneho vodcovstva, dohadovanie sa s Čínou a boj proti terorizmu. Sú to Spojené štáty, ktoré sa snažia udržať Západ na prvom mieste vo vesmíre, v umelej inteligencii i na iných technologických frontoch, ktoré budú určovať vývoj v tomto storočí.

Európa túto priepasť nedokáže zmenšiť, no napriek tomu stále frfle. Je zúfalá z politiky Trumpovej administratívy voči Iránu a obáva sa, že bude zatiahnutá do ekonomickej studenej vojny s Čínou. Veľmi ju znepokojuje prezidentovo pohŕdanie multilateralizmom, jeho mäkký prístup k Rusku a jeho transakčný pohľad na Severoatlantickú alianciu. 

Niektorí Európania chcú prevziať iniciatívu a uzatvárať dohody s Čínou, ako aj s inými obchodnými partnermi (napríklad s Latinskou Amerikou či Japonskom), ktoré sa cítia poškodené Trumpovým merkantilistickým prístupom, v ktorom má byť Amerika na prvom mieste. Radi by z eura spravili rezervnú menu, ukončili by európsku závislosť od medzinárodnej finančnej infraštruktúry založenej na americkom dolári. Tvrdia, že pokiaľ ide o vojenskú bezpečnosť, Európa je možno slabá, ale v iných oblastiach je na tom dobre: len si predstavte, čo by znamenalo, keby všetky európske štáty spolupracovali v oblastiach ako zahraničná pomoc, diplomacia, financie, obchod a mäkká sila.

Introverzia a impotencia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie