Denník N

Prečo Orbán nemôže dopadnúť ako Babiš

Andrej Babiš a Viktor Orbán v Prahe. Foto – TASR/AP
Andrej Babiš a Viktor Orbán v Prahe. Foto – TASR/AP

V Maďarsku je dnes skoro nemožné dokázať aj to, že premiér vlastní médiá a firmy, ktoré zneužívajú európske dotácie.

Európska únia ešte nezažila kauzu, akou je prípad Andreja Babiša, tvrdí v rozhovore pre český spravodajský server aktuálne.cz Eric Maurice z francúzskeho think-tanku Nadácia Roberta Schumana. Niežeby už Únia nemala skúsenosť s premiérmi, ktorí pri svojom politickom rozhodovaní zohľadňovali vlastné ekonomické záujmy. Zažila aj takých, ktorí boli obvinení a dokonca právoplatne odsúdení.

Kauza Babiš je však aspoň z pohľadu Bruselu vážnejšia ako napríklad kauzy bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Český premiér je podľa Maurica prvým človekom v podobnej funkcii, ktorý je obvinený zo zneužívania európskych dotácií a z toho, že úniové peniaze prihráva vlastným firmám.

Babiš je českou prokuratúrou a políciou aj Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) vyšetrovaný pre podozrenie, že podvodom získal dotáciu vo výške asi dvoch miliónov eur na rozvoj svojej luxusnej rodinnej haciendy Čapí hnízdo.

Rozhovor s Mauricom vznikol po zverejnení záverov právnej služby Európskej komisie. Podľa jej analýzy je Babiš pri rozdeľovaní európskych dotácií jasne v konflikte záujmov. Názor právnikov je síce pre Komisiu nezáväzný, obvykle sa ním však riadi. Nastáva teda napäté čakanie na to, čo komisia podnikne. Ide pritom práve teraz o veľmi citlivú otázku a to nielen preto, lebo v členských krajinách vládne veľká nedôvera voči domácim politickým elitám aj voči Bruselu.

Práve prebiehajú rokovania o budúcom viacročnom rozpočte Únie, ktorý bude pre odchod Veľkej Británie nutne chudobnejší.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Viktor Orbán

Teraz najčítanejšie