Denník N

Už žiadne behanie ani zdravé jedlo, povedala si Ronni Benettová, keď jej našli neliečiteľnú rakovinu

Ilustračné foto - Flickr.com/Lee Vining
Ilustračné foto – Flickr.com/Lee Vining

Lekári jej oznámili, že má nevyliečiteľnú rakovinu a do pár mesiacov sa naplno prejavia jej príznaky. V tej chvíli sa Ronni vykašľala na mnohé zo svojich zásad, ale nevzdala sa blogovania.

Píše Judith Grahamová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post.

Nič tak nezmení človeka ako správa, že má rakovinu v terminálnom štádiu. Američanka Ronni Bennettová píše od roku 2003 populárny blog o starnutí. Keď jej prednedávnom diagnostikovali nevyliečiteľný typ rakoviny, rozhodla sa pokračovať s písaním aj o svojej chorobe a o svojom umieraní.

„Neexistuje žiaden liek,“ povedali Ronni lekári.

Po tomto zistení 77-ročná blogerka, podobne ako iní ľudia s touto chorobou, začala žiť inak. Už žiadne ranné cvičenie a snaha o zdravý životný štýl, do ktorého sa predtým nútila. Už žiadne sledovanie si stravy, ktoré jej v minulosti pomohlo schudnúť vyše 18 kilogramov a udržiavať si stabilnú hmotnosť. Už žiadne premýšľanie nad tým, či sú občasné výpadky pamäti prirodzené, alebo ide o začínajúcu demenciu.

Už nepočúva dobre mienené rady o zdraví od svojich priateľov a známych. Už nemá čas byť milá na nepríjemných ľudí, ktorí sú presvedčení o svojej vlastnej pravde.

„Vždy som žila opatrne, no už tak nežijem, pretože mi povedali, že umieram.“ Všetky jej zásady odplávali v momente, keď sa lekári vyjadrili, že jej zostáva šesť až osem mesiacov, kým sa symptómy v plnej miere rozvinú.

Učenie sa od smrti

Známe klišé, že všetci sme na tomto svete len dočasne, pretože každý človek zomrie, už nepovažuje za múdre. Ronni si uvedomila, že je veľký rozdiel medzi tým, keď viete, že raz zomriete, a medzi tým, keď viete, že už zomierate.

Štyri- až päťkrát denne pociťuje Ronni silné návaly strachu a snaží sa všetky tieto pocity prečkať. Psychoterapiu však neplánuje. Namiesto toho chce cítiť to, čo v danej chvíli má cítiť, a niečo sa z toho naučiť. Toto je spôsob, akým sa chce k smrti postaviť. „Umieranie je posledným veľkým dobrodružstvom, ktoré máme, a posledným kúskom života. Chcem to prežívať tak, ako sa to bude diať.“

Začala sa teda zaoberať nezvyčajnými otázkami. „Mám čas sledovať nekvalitné televízne programy? Akú knihu si mám vybrať, keď viem, že mi zostáva obmedzené množstvo času?“

Ronni si navyše

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie