Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Ruský agent? Ten najvplyvnejší si robí selfíčka a hrá šachy s Putinovým fanúšikom

1. Vyhostili sme ruského agenta, Danko zostáva. 2. Lajčák zotrvá, ak ho ešte poprosia. 3. Rozpočet je schválený, ideme do finále.

Správy vybral a komentoval Filip Obradovič

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Vyhostili sme ruského agenta, Danko zostáva

Premiér Pellegrini sa práve v deň, keď sa malo rozhodnúť o osude Miroslava Lajčáka, a deň po tom, čo sme sa dozvedeli, že existujú nahrávky Gorily, celkom náhodne zmienil, že Slovensko koncom novembra vyprevadilo ruského diplomata. Pretože v skutočnosti išlo o agenta ruských tajných služieb.

Udiať sa tak malo 22. novembra, republiku musel opustiť do dvoch dní. Vyhostenie v diplomacii znamená ten najvážnejší počin.

Buď teda agent cudzej moci urobil naozaj veľkú chybu, ktorá ohrozuje bezpečnosť krajiny, alebo tým chcel Pellegrini ukázať, že smerovanie Slovenska je bez ohľadu na Dankove excesy prozápadné.

Žiada sa zatlieskať promptnej reakcii našej diplomacie a vojenskej rozviedke, ktorá špionážne aktivity odhalila. Ale radosť je to iná.

Čo vieme o agentovi. Premiér veľa o vyhostenom Rusovi nepovedal. Vieme, že odhalený špión bol oficiálne zamestnaný na Úrade ruského obranného pridelenca ako asistent. Neznamená to automaticky, že robil špionážnu činnosť na pokyn šéfa tohto úradu.

Bezpečnostní analytici sa zhodli, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o agenta ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU. Je to tá istá tajná služba, ku ktorej patrili útočníci na bývalého agenta Skripaľa v Británii a jej ľudia sa snažili v Holandsku nabúrať do siete Organizácie pre zákaz chemických zbraní. Tá v tom čase skúmala látku novičok, ktorým napadli Skripaľa.

Ešte si pamätáme, že keď takmer celý západný svet po útoku na Skripaľa vyhostil časť ruských diplomatov, Slovensko naveľa naveľa akurát stiahlo svojho veľvyslanca v Rusku, aby sa o mesiac potichu vrátil do Moskvy naspäť. Ešte vágnejšia reakcia prišla po hekerskom útoku na Holandsko, ktoré vyhostilo štyroch agentov.

Spôsob, ako aj kedy Pellegrini oznámil informáciu o vyhostení ruského diplomata, vyzerá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie