Denník N

Radia, ako vybrať vhodný dar pod vianočný stromček

Foto – Fotolia
Foto – Fotolia

Šťastnejšími nás robia oveľa viac zážitky ako veci. Zatiaľ čo radosť z nových kachličiek v kúpeľni alebo pneumatík na aute vyprchá veľmi rýchlo, na vysnívanú dovolenku či koncert obľúbenej kapely môžeme spomínať celý život.

Existuje niekoľko užitočných rád, ktoré sa môžu hodiť pri výbere vianočného darčeka.

Zrejme tou najdôležitejšou je, aby sme rešpektovali prianie obdarovaného – ak si praje nové hrnčeky, no my sa ho rozhodneme prekvapiť ponožkami, zrejme ho nepotešíme.

To, že sme si na výbere dali extra záležať, je jedno.

Pozerať sa na veci ako obdarovaný

„Najväčšia chyba, ktorú ľudia robia, keď dávajú dar, je, že sa na veci pozerajú iba ako darcovia a nie aj ako obdarovaní,“ vraví psychologička Elanor Williamsová z univerzity v Indiane.

„Darcov úplne pohltí ich rola a majú problém uvažovať o veci ako obdarovaní,“ dodala Williamsová.

Pred dvomi rokmi jej s kolegami vyšiel článok v časopise Current Directions in Psychological Science, v ktorom píše, aby ľudia pri výbere darčekov mysleli predovšetkým na obdarovaného, a nenechali sa uniesť tým, že hľadanie a výber originálneho darčeka sú spojené so vzrušením a s dobrodružstvom.

Obdarovaný nevidí to, ako si darca celé týždne lámal hlavu s výberom a so zháňaním darčeka. Vidí iba darček, ktorý si neprial, takže je sklamaný.

Ilustračné foto – TASR/AP

Viac ocenili darček, ktorý si priali

Aj psychologička Francesca Ginová z Harvardu a jej kolega Francis Flynn zistili,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie