Denník N

Odkaz MMŠ: O sexuálnej recesii, keď v západnej civilizácii majú najmä mladí ľudia sex podstatne zriedkavejšie ako predchádzajúce generácie

Existuje vraj 237 dôvodov, prečo mať sex. Pre čoraz väčší počet ľudí je aj to málo.

Nikdy neboli v západnej civilizácii ľudia tak sexuálne slobodní ako dnes, tak prečo sexu ubúda? Novinárka Kate Julianová si túto otázku kladie v novom vydaní mesačníka The Atlantic, ktorý dal jej rozsiahlu reportáž na titulnú stranu.

Výskumy verejnej mienky medzi Američanmi ukazujú, že ich postoje sú najliberálnejšie v histórii, nemajú napríklad problém so sexom mladých ľudí ešte pred svadbou, sex v najrôznejších formách – azda okrem sodomie a incestu – prestal byť tabu. Zoznamovanie uľahčujú aplikácie ako Grindr alebo Tinder, antikoncepcia dáva mladým ženám slobodu, akú nikdy nemali.

Napriek tomu mladí ľudia majú menej sexu ako predošlé generácie. Počet stredoškolákov, ktorí mali sex, klesol od roku 1991 do roku 2017 z 54 na 40 percent. Ale sexu ubúda aj medzi dospelými, v období medzi rokmi 1990 a 2014 klesol priemerný počet sexuálnych aktov na jednotlivca za rok zo 62 na 54.

Antropologička Helen Fischerová pripisuje tento vývoj aj tomu, že klesá počet ľudí žijúcich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie