Denník N

Anketa o najväčšieho Slováka a historické mýty

Socha Jánošíka nad obcou Terchová. Foto N – Tomáš Benedikovič
Socha Jánošíka nad obcou Terchová. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jedným z horúcich favoritov na najväčšieho Slováka je zbojník Jánošík. Jeho mýtus stále populisticky zneužíva politická propaganda.

Autor je historik

Už niekoľko týždňov prebieha v médiách diskusia spojená s hľadaním najväčšej osobnosti v dejinách Slovenska. Rovnaké ankety prebiehajú aj v iných krajinách. Som trochu skeptický voči objektivite a racionálnym výsledkom podobných podujatí, hoci nepopieram ich zaujímavosť, popularitu, vari aj prínos spočívajúci vo zvýšenom záujme verejnosti o vlastné dejiny a ich osobnosti. Treba akceptovať aj komerčné ciele RTVS, ktorá anketu organizuje (nie vždy so šťastnými reklamnými upútavkami).

Problémom hľadania „najväčšej osobnosti“ je, že daný proces jednak nikdy nie je a ani nemôže byť objektívny, „spravodlivý“, a potom chtiac–nechtiac vyvoláva alebo posilňuje vo verejnosti rôzne historické legendy a mýty. Pravdaže, tie sú prirodzenou súčasťou historického vedomia národov i jednotlivcov. Je to fenomén, s ktorým sa musí permanentne vyrovnávať aj profesionálna historiografia – v zmysle ich citového akceptovania, no zároveň (a najmä!) ich racionálneho prekonávania.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie