Denník N

Ukrajinci nechcú vstupovať do armády, utekajú do Únie aj Ruska

Ukrajina chce do armády povolať 60-tisíc vojakov. FOTO - TASR/AP
Ukrajina chce do armády povolať 60-tisíc vojakov. FOTO – TASR/AP

Vojenskej službe sa podľa nemeckého denníka Handelsblatt vyhýba 95 percent mužov v Kyjeve.

Ukrajinci robia všetko pre to, aby nemuseli narukovať. V Kyjeve sa vojenskej službe podľa nemeckého denníka Handelsblatt vyhýba 95 percent mužov. Pre mnohých odchod do armády znamená nielen ohrozenie vlastného zdravia a života, ale aj existenčnú neistotu pre ich rodiny. Parlament v Kyjeve v utorok v prvom čítaní prijal zákon, ktorý v budúcnosti dovolí cudzincom vstupovať do ukrajinských ozbrojených síl.

Handelsblatt uviedol príklad 22-ročného muža z východoukrajinského Dnepropetrovska, ktorý sa niekoľko mesiacov ukrýval v Kyjeve po tom, čo dostal povolávací rozkaz. Aby sa službe v uniforme vyhol, chcel sa zapísať na niektorú z vysokých škôl v ukrajinskom hlavnom meste, ale potom sa mu naskytla príležitosť k odchodu do „ozajstnej Európy“. Teraz je v talianskom Turíne a dúfa, že počas roka bude môcť začať študovať na nejaké talianskej univerzite.

Falošné posudky

Ukrajinská armáda, ktorá na východe krajiny bojuje s proruskými separatistami, chce počas nasledujúcich piatich mesiacov vycvičiť 60-tisíc vojakov. Je verejným tajomstvom, že tí, ktorí si to môžu dovoliť, sa zo služby v armáde vykupujú. Pred niekoľkými týždňami bol v západoukrajinskom meste Černivci zatknutý lekár, ktorý si za vystavenie potvrdenia o zdravotnej nespôsobilosti účtoval 3500 eur.

Z oblastí na západe Ukrajiny v uplynulých mesiacoch podľa Handelsblattu odišlo 60 percent mužov do zahraničia. Pracujú ako sezónni robotníci v EÚ, zarábajú si napríklad v poľnohospodárstve najskôr u pestovateľov špargle a v lete potom pomáhajú pri zbere. „Keby nám (môj muž) neposielal z Európy žiadne peniaze, nemohli by sme prežiť,“ priznala jedna žena z Ľvovskej oblasti.

Na práce do Ruska

Sezónni robotníci vo veľkom neodišli len zo západnej Ukrajiny, ale aj z východu krajiny. Tí mieri do Ruska, kde mnoho Ukrajincov tradične pracuje na stavbách. Ukrajinci nepotrebujú pre cesty do Ruska víza a vláda v Moskve im život minulý mesiac uľahčila ešte tým, že predĺžila na 180 dní lehotu, po ktorú môžu v Rusku pracovať bez toho, aby museli opustiť jeho územie.

Ukrajinská vláda sa snaží legalizovať to, že v armáde po boku Ukrajincov bojujú aj cudzinci. Príslušný zákon musí parlament schváliť ešte v druhom čítaní, napísala agentúra DPA. „Vďaka cudzincom sa zníži potreba mobilizovať ukrajinských občanov a obmedzí sa aj výdavky na vyplácanie náhrad invalidom, rodinám pozostalých a podobne“, povedal autor predlohy zákona Dmytro Tymčuk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie