Denník N

Newsfilter: Dankovi stačili dve a pol hodiny na rozdrvenie Lajčákovho gesta s demisiou

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Miroslava Lajčáka presvedčili záruky premiéra a predsedu Smeru. Fico nevyhral, ale nevyhral ani Lajčák. Koalícia má lepru, poslanci si môžu rozmraziť platy.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Záruky premiéra a predsedu Smeru presvedčili Lajčáka

Ráno Miroslav Lajčák oznámil, že sa hlási späť do služby, lebo okrem širokej podpory a predsedníctva v OBSE dostal aj záruky o prozápadnej orientácii krajiny od premiéra a od predsedu Smeru. Na obed už mal cez médiá odkaz od predsedu parlamentu, že má prísť na koberec vysvetľovať zahraničné témy.

V tej chvíli bolo po premiérových zárukách aj po falošnej nádeji, že je Lajčák nejakým národným štítom, čo dokáže zastaviť či aspoň zmierňovať škody páchané geopolitickými ignorantmi vo vysokých funkciách.

Aspoň to máme za sebou. Lajčákova demisia nás celý týždeň držala v kŕči, na ktorý sa tak ľahko nezabudne. Už to, čo ju spustilo, je hanba na tri generácie – totiž, že celé dve tretiny politickej reprezentácie sú také prázdne, že nevymyslia nič originálnejšie, než strašiť pred neexistujúcimi migrantmi.

Nešťastné a ponižujúce boli aj procedurálne záležitosti. Hlavne precedens, po ktorom už žiadna demisia nebude tým, čím bývala. Naučili sme sa o ústave veci, o ktorých sme mnohí netušili, že v nej sú: že sa dá demisia neprijať a že sa dá stiahnuť späť.

Pointa? Fico. Hlavní aktéri, teda Lajčák, Pellegrini a Kiska, celý týždeň vysielali signály, že tú potupu absolvujú v mene vyššieho cieľa, v mene obrazu Slovenska a jeho zahraničnej politiky. V skutočnosti však dúfali, že my všetci chápeme, že to hlavné, o čo ide, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie