Denník N

Ktorý rodič by nechcel pokojný večer s dieťaťom? Aj päť minút spoločného čítania denne robí zázraky, hovorí Viktória Marcinová

Viktória Marcinová. Foto - Andrej Lojan
Viktória Marcinová. Foto – Andrej Lojan

„Všetky tie Elsy, Máše, Ariely, Spidermani a Minecraft – to je často pre rodičov prvá voľba. Chcú vyhovieť dieťaťu, lebo vedia, že po tom ich dieťa túži. Kúpia knihu s obľúbenou postavou a veria, že sa ich dieťaťu bude páčiť a že ju bude čítať. Je to však omyl. Sú to knihy, z ktorých deti vyrastú v momente, keď sa na scéne objaví nový filmový hrdina,“ hovorí VIKTÓRIA MARCINOVÁ.

V rozhovore sa dočítate:

    • čoho sa vyvarovať pri kúpe kníh pre deti
    • čo majú dobré knihy na rozdiel od tých nedobrých
    • kedy je vhodné začať si spolu s dieťaťom čítať
    • prečo je spoločné čítanie dôležité a čo sa pri ňom deje

Akú najväčšiu chybu môže urobiť rodič v kníhkupectve pred Vianocami, alebo aj hocikedy inokedy, keď chce svojmu dieťaťu kúpiť knihu?

Najväčšou chybou je, keď to chce rodič vybaviť veľmi rýchlo. Keď vbehne do kníhkupectva a zoberie niečo, čo videl v reklame alebo čo nájde vpredu na novinkovom stole. Neznamená to, že na novinkovom stole nie sú aj dobré knihy, ale nie sú tam iba dobré knihy.

Čo by teda mal urobiť, aby to dopadlo dobre?

Rodič by nemal kupovať knihu dieťaťu bez toho, aby sa na ňu sám nepozrel ako čitateľ. Aby si ju sám aspoň neprelistoval a neskúsil sa do nej začítať, hoci je to kniha pre najmenšie deti. Nemal by sa na ňu dívať iba prostredníctvom toho, čo vidí za prvých päť sekúnd – milého psíka, srnky, postavičky, ktoré má dieťa práve rado. Detská kniha je viac než pár pekných obrázkov, ktoré na malú chvíľu dieťa zabavia.

Čo má mať dobrá detská kniha?

Začnem tým, čo podľa mňa nemusí mať, a to je poučovanie. Som proti knihám, ktorých úlohou je dieťa niečo naučiť – od upratania izby až po slušné správanie. Často tak knihy rodič používa ako nástroj a knihami si vynucuje zmeny, ktoré jemu samému nejdú ľahko. Nemám rada knihy s takýmito agendami, zdá sa mi, že je to podvod na deťoch. Ponúkneme im príbeh, a odrazu je to vlastne lekcia. Deti sú múdre, aj keď sú malé, a odhalia to.

Vravíte, že aj v kníhkupectve sa má rodič i na detskú knihu pozrieť ako čitateľ. Čo si má všímať?

Aj krátky

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie