Denník N

Aj Európa musí mať Magnitského zákon na potrestanie despotov

Sergej Magnitskij na fotografii, ktorú drží jeho matka. Foto - TASR/AP
Sergej Magnitskij na fotografii, ktorú drží jeho matka. Foto – TASR/AP

Európska únia pripravuje zákon, ktorý by mal trestať porušovateľov ľudských práv. Zatiaľ v ňom však chýba Magnitského meno. Navrhovatelia sa boja, že by to niektoré členské krajiny odmietli.

Autor je poslancom Európskeho parlamentu z Holandska,
na konci článku je zoznam signatárov z ďalších členských krajín

Niekedy znamená meno všetko. V tomto prípade je pre ľudí na celom svete meno Sergej Magnitskij synonymom boja proti zneužívaniu ľudských práv v 21. storočí. Spôsob, akým sa obetoval, zarezonoval u obetí zneužívania ľudských práv vo všetkých kútoch sveta. Pod jeho menom sa prijali právne predpisy, ktoré majú závažné dôsledky pre všetkých, ktorí by sa pokúsili kdekoľvek na svete zneužívať ľudské práva.

Sergej Magnitskij bol ruský právnik, ktorý obetoval svoj život vo veku 37 rokov tým, že sa postavil proti korupcii Putinovho režimu. Spôsob, akým sa ruská vláda snažila zamaskovať jeho vraždu a zbaviť obvinenia ľudí, ktorí sa na nej podieľali, sa stal vo svete symbolom beztrestnosti a kleptokracie. Magnitského odvážne sebaobetovanie preto prekročilo hranice štátu a oslovilo všetkých ľudí na Zemi.

Magnitského zákony, na základe ktorých sa uvaľujú na porušovateľov ľudských práv sankcie na vydávanie víz a zmrazuje sa ich majetok, sa stali symbolom boja proti beztrestnosti a kleptokracii po celom svete. V 21. storočí dochádza k zneužívaniu mnohých ľudských práv s cieľom finančného zisku. Jedným z najúčinnejších spôsobov uplatňovania postihov voči zneužívateľom je zameranie sa na ich peňažné prostriedky v zahraničí a na ich cestovanie. Bez trestu nemôžu ostať generáli v Mjanmarsku, ktorí poľujú na rohingských moslimov, predajcovia zbraní, ktorí porušujú zbrojné embargo voči Južnému Sudánu, vojaci, ktorí znásilňujú ženy v Stredoafrickej republike, ani vrahovia saudskoarabského novinára Chášukdžího.

Z tohto dôvodu začali Magnitského zákony riešiť najprv neľudské konanie páchané Ruskom, no neskôr sa ich pôsobnosť rozšírila na celý svet. Porušovatelia ľudských práv v Saudskej Arábii, Južnom Sudáne, Barme a v mnohých ďalších krajinách už čelia postihom vyplývajúcim z Magnitského zákonov v šiestich krajinách: v USA, Kanade, vo Veľkej Británii, v Estónsku, Lotyšsku a v Litve.

Teraz musíme urobiť ďalší rozhodujúci krok. Musíme zaviesť Magnitského zákon na úrovni Európskej únie. Holandská vláda sformulovala v priebehu leta konkrétny návrh, o ktorom teraz diskutujú všetky členské štáty Únie. Tento návrh je presne tým, čo potrebujeme, ukazuje totiž našu schopnosť uplatňovať globálne postihy – máme tu však jeden závažný nedostatok. Holandská vláda ho zatiaľ nenazýva Magnitského zákonom. Argumentuje tým, že meno Magnitskij by istým spôsobom skomplikovalo schvaľovanie predpisu v rámci EÚ, pretože niektoré členské štáty Únie sympatizujú s Ruskom. Sme presvedčení o tom, že naše členské štáty sa neznížia k tomu, že by vetovali návrh v oblasti ľudských práv iba pre jeho názov, ale že ho, naopak, prijmú, pretože chcú na celosvetovej úrovni podporiť ľudské práva. Bez ohľadu na vývoj rokovaní budeme tento návrh stále nazývať Magnitského zákon.

V pondelok 10. decembra sa stretnú európski ministri zahraničných vecí, ktorí majú o holandskom návrhu rokovať. Poslanci parlamentu a zákonodarcovia z 18 členských štátov EÚ preto tlačia na naše vlády, aby posilnili pozíciu EÚ ako svetového ochrancu ľudských práv a medzinárodných zákonov. Dávame našim vládam jasný signál, aby hlasovali za európsky Magnitského zákon s celosvetovou pôsobnosťou. Dávame im signál, aby vzdali menu Magnitskij hold a aby zabojovali proti beztrestnosti vo svete. Nevieme si predstaviť lepší spôsob, ako osláviť Medzinárodný deň ľudských práv a 70. výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv.

Sjoerd Sjoerdsma, poslanec (Holandsko)
Michael Aastrup-Jensen, poslanec (Dánsko)
Boriana Aberg, poslanec (Švédsko)
Ian Austin, poslanec (Veľká Británia)
Petras Auštrevičius, poslanec EP (Litva)
Fernando Maura Barandiarán MP (Španielsko)
Jānis Bordāns, poslanec (Lotyšsko)
Tom Brake, poslanec (Veľká Británia)
Chris Bryant, poslanec (Veľká Británia)
Mireille Clapot, poslanec (Francúzsko)
Mark Demesmaeker, poslanec EP (Belgicko)
Anna Fotyga, poslanec EP (Poľsko)
Cristian Ghinea, poslanec (Rumunsko)
Ana Gomes, poslanec EP (Portugalsko)
Helen Goodman, poslanec (Veľká Británia)
Rebecca Harms, poslanec EP (Nemecko)
Margaret Hodge, poslanec (Veľká Británia)
Gunnar Hokmark, poslanec EP (Švédsko)
Eva Joly, poslanec EP (Francúzsko)
Sandra Kalniete, poslanec EP (Lotyšsko)
Tunne Kelam, poslanec EP (Estónsko)
Stephen Kinnock, poslanec (Veľká Británia)
Dr. Stephanie Krisper, poslanec (Rakúsko)
Eerik-Niiles Kross, poslanec (Estónsko)
Esther de Lange, poslanec EP (Holandsko)
Catherine Murphy, poslanec (Írsko)
Delphine O, poslanec (Francúzsko)
Pieter Omtzigt, poslanec (Holandsko)
Cristian Dan Preda, poslanec EP (Rumunsko)
Adrian Prisnel, poslanec (Rumunsko)
Senator Roberto Rampi (Taliansko)
Dr. Norbet Röttgen, poslanec (Nemecko)
Bob Seely, poslanec (Veľká Británia)
Manuel Sarrazin, poslanec (Nemecko)
Petri Sarvamma, poslanec EP (Fínsko)
Marietje Schaake, poslanec EP (Holandsko)
Charles Tannock, poslanec EP (Veľká Británia)
Indrek Tarand, poslanec EP (Estónsko)
Guy Verhofstadt, poslanec EP (Belgicko)
Manfred Weber, poslanec EP (Nemecko)
Emanuelis Zingeris, poslanec (Litva)

Komentáre

Teraz najčítanejšie